Το Περιστέρι κράτησε την έδρα του - Τώρα... τελικός στο ΟΑΚΑ [vids]

Σάββατο, 27 Μαΐου 2023 - 21:25

Με μεγάλη εμφάνιση από τον Φρανσίσκο (24π.), η ομάδα του Σπανούλη νίκησε 76-71 τον Παναθηναϊκό. Το εισιτήριο για τους τελικούς θα κριθεί την Τρίτη (30/5, 19:15) στην έδρα των «πράσινων».

Παράταση στην… αγωνία για την πρόκριση στους τελικούς της Basket League στο ζευγάρι ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Περιστέρι. Διότι η ομάδα των Δυτικών Προαστίων για άλλο ένα ματς, κράτησε την έδρα της. Επικράτησε 76-71 στο τέταρτο ματς της ημιτελικής σειράς. Άρα, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα, την προσεχή Τρίτη (σ.σ.: 30 Μαΐου, 19:15), στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Το Περιστέρι στηρίχθηκε στον εξαιρετικό Φρανσίσκο (24π., 5ασ.), αλλά και τον καθοριστικό Ραντάνοφ (15π.). Οι «πράσινοι» είχαν τέσσερις διψήφιους με καλύτερο όλων τον Γκριγκόνις (20π.. 6ασ.), αλλά οι χαμένες βολές στο φινάλε στοίχισαν.

Με τον Παπαγιάννη να είναι πολύ καλός στα πρώτα λεπτά (5π.), οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 10-6 στο 4' και 12-7 στο 6' με τον Γκουντάιτις. Η είσοδος του Ραντάνοφ ήταν κομβική για το Περιστέρι. Ο Σέρβος με 6 σερί πόντους βοήθησε πολύ, ενώ το τρίποντο του Φρανσίσκο έφερε μπροστά τους γηπεδούχους (16-13, 8'). Επιπλέον, με 5 σερί πόντους του Κασελάκη το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με +6 για την ομάδα του Σπανούλη.

Επίσης, μέσα από την άμυνά τους οι γηπεδούχοι αύξησαν στη δεύτερη περίοδο το προβάδισμά τους. Με τρίποντο του Ραντάμοφ και κάρφωμα του Φρανσίσκο, το Περιστέρι προηγήθηκε με +13 (32-19, 15'). Ακόμη, με τις βολές του Ντένμπον η διαφορά έφτασε στο +16 (39-23, 17'). Ποντίκα, Γκουντάιτις και Γκριγκόνις συνέβαλλαν για να μειώσει το «τριφύλλι» στους 13 στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε βελτιωμένος στην τρίτη περίοδο. Τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Ο Παπαγιάννης βοήθησε αρκετά, ενώ στη συνέχεια τη… σκυτάλη πήρε ο Γκουντάιτις. Ο Έλληνας σέντερ μείωσε σε 45-34 (23'). Ο Γουίλιαμς (10π., όλους στο τρίτο δεκάλεπτο) συνέχισε να δίνει λύσεις για το 57-53 (29'). Αλλά ο Μπίλαν αφού έκοψε τον Γκουντάιτις, τελείωσε τη φάση για το 59-53.

Αν και το τρίποντο του Ραντάνοφ ανέβασε τη διαφορά στους 8 (63-55, 32') και το δίποντο του Φρανσίσκο στους 10 (67-57, 35'), οι «πράσινοι» επέστρεψαν με Πονίτκα (σ.σ.: τρομερό φόλοου κάρφωμα στο 38') και Γκριγκόνις (69-67, 39'), ο Φρανσίσκο με τρίποντο έδωσε… μαξιλαράκι στο Περιστέρι (72-67, 1:14), το κλέψιμο του Ντένμον και οι 1/2 βολές του έφεραν το 73-67 στα 59.1''. Αν και ο Λι με τρίποντο (11.3'') μείωσε σε 74-71, ο Ντένμον με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 76-71 στα 9.5''.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71.