Έντεκα χρόνια ήταν πολλά για το Μαρούσι [vids]

Σάββατο, 27 Μαΐου 2023 - 22:35

Νίκησε 80-68 τον Πανερυθραϊκό με ολοκληρωτικό μπάσκετ ως το 30' και θα ξαναβρεθεί στην Basket League μετά το 2012.

Είναι πλέον γεγονός! Το Μαρούσι ξανά στην Basket League. Μετά από 11 χρόνια, καθώς τελευταία του φορά ήταν το 2012, είναι και πάλι στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Νίκησε 80-68 στο δεύτερο ημιτελικό του Final-4 της Elite League τον Πανερυθραϊκό.

Έτσι αύριο θα αντιμετωπίσει τον Τρίτωνα, με στόχο τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Καψαλός (20π., 6ρ.), ενώ ο Στασινός βοήθησε σημαντικά (14π., 5ασ.). Από την πλευρά της ομάδας της Ερυθραίας, ο Ευσταθίου είχε 16 και ο Οικονομόπουλος 12 πόντους, αντίστοιχα.

Το Μαρούσι είχε από την αρχή το προβάδισμα. Νωρίς ξέφυγε με +7 (11-4). Ο τραυματισμός του Μωραΐτη στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πλήγμα για τον Πανερυθραϊκό. Έτσι, η ομάδα του Σκαραφίγκα πήρε διαφορά 11 πόντων (31-20). Αλλά με 10-0 η ομάδα της Ερυθραίας επέστρεψε στο ματς (31-30) και το ημίχρονο την βρήκε στο -6.

Ό,τι είχε γίνει στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με όσα συνέβησαν στην τρίτη περίοδο! Εκεί το Μαρούσι πάτησε… γκάζι. Βρέθηκε στο +12 (51-39) και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά. Έτσι στο 28' το Μαρούσι προηγήθηκε με +17 (60-43), αλλά και στο +24 στο 30ό λεπτό. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο περίοδος διαδικαστικού χαρακτήρα για το Μαρούσι. Αν και ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε 73-59, δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-33, 71-47, 80-68.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Κιούσης 2, Παπαδημητρίου, Κουτσονικόλας, Στασινός 14, Θεοδώρου 8 (2), Ξύδας 9 (2), Καψαλός 20 (2), Καμαριανός 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 8, Μιχαλούτσος 5 (1), Σταυρακούκας 9 (1), Γουντς 2.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: Παππάς 4, Καλλιανιώτης 5 (1), Παπαδημητρίου 4, Κωστόπουλος 8 (2), Μωραΐτης, Καμπουρίδης 9 (1), Αρνόκουρος 4, Οικονομόπουλος 12 (2), Σταματογιάννης 1, Ματαλιωτάκης 5, Ευστρατίου 16.