Δυνατά η Μονακό στα ημιτελικά [vid]

Δευτέρα, 29 Μαΐου 2023 - 23:29

Άνετη νίκη 96-79 για την ομάδα του Πριγκιπάτου στο πρώτο ματς των ημιτελικών κόντρα στην Μπουργκ

Με το… δεξί ξεκίνησε η Μονακό την ημιτελική σειρά των play off στην LNB κόντρα στην Μπουργκ. Το αποτέλεσμα ήταν 96-79 και «μιλάει» από μόνο του! Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε από την αρχή τον έλεγχο του ματς. Πρώτος σκόρερ της Μονακό ήταν ο Μοτεγιούνας (20π., 5ρ.), ενώ διψήφιοι ήταν ακόμη οι Ντιαλό (13π.), Λόιντ (12π.) και Τζέιμς (12π.). Από την πλευρά της Μπουργκ, ο Πάλμερ είχε 19 πόντους.

Όπως και το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκε 6-0 (2′) με τον Μοτεγιούνας καθοριστικό (4π.) και κράτησε αυτή τη διαφορά ως το 8′ (17-11) με τις βολές του Ντιαλό. Αν και η Μπουργκ πλησίασε στον πόντο στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (19-18, 11′). Όμως εκεί με σερί 11-2 η διαφορά πήγε στους 10 (30-20, 14′) με τον Ντιαλό. Ακολούθως το τρίποντο του Μοτεγιούνας έδωσε… αέρα 14 πόντων (36-22, 16′) στη Μονακό, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Λιθουανός σέντερ έφερε το +18 (45-27, 19′).

Η κυριαρχία των Μονεγάσκων ήταν ολοκληρωτική. Έτσι ο Τζέιμς με τρίποντο έφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 (+21, 53-32, 21′)! Στη συνέχεια, ο Λόιντ σημείωσε το 62-39 (+23, 26′) με ένα ακόμη τρίποντο. Αν και το προβάδισμα των γηπεδούχων ήταν μεγάλο, στο φινάλε της περιόδου υπήρξε μια μικρή χαλάρωση.

Διότι ήταν το διάστημα που η Μπουργκ ανέβασε… στροφές και με σερί 16-9 ως το 30′ έριξε τη διαφορά στους 16 πόντους. Δηλαδή όση ήταν και στο ημίχρονο. Ντιαλό, Τζέιμς και Ουατάρα με διαδοχικά δίποντα έκαναν το 83-60 (35′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ως τους 10 (87-77, 38′) με τον Μπενίτες, αλλά ο Οκόμπο πέτυχε το 96-79 (53′′) που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 48-32, 71-55, 96-79.