Η Μπαρτσελόνα πήρε τα... πάνω της [vids]

Δευτέρα, 29 Μαΐου 2023 - 23:40

Οι «blaugrana» επικράτησαν 84-74 της Βαλένθια στο πρώτο ματς για την προημιτελική φάση των playoffs στη Liga Endesa.

Ένας εξαιρετικός Νίκολα Μίροτιτς πήρε τους «blaugrana» από το χέρι και τους οδήγησε στην πρώτη τους νίκη στα φετινά playoffs της Liga Endesa. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ έκανε τη διαφορά. Πέτυχε 27 πόντους με 7/10 τρίποντα και έβαλε την… υπογραφή του, στη νίκη 84-74 κόντρα στη Βαλένθια. Καθοριστικοί ήταν επίσης οι Κούριτς και Σατοράνσκι που σημείωσαν 14 και ο Βέσελι με 10 πόντους. Από την πλευρά της Βαλένθια, ο Τζόουνς είχε 18 και ο Χάρπερ 15 πόντους, αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση στη Βαρκελώνη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν νευρικότητα. Το πρώτο καλάθι του ματς ήρθε μετά από 79′′, για την Βαλένθια με τον Χάρπερ, ενώ της Μπαρτσελόνα στα 92′′ από τον Λαπροβίτολα. Οι βολές του Πουέρτο έβαλαν τις «νυχτερίδες» μπροστά με +6 (4-10, 3′). Όμως ο Μίροτιτς με δύο σερί τρίποντα πέτυχε το 12-10 (4′), για να κλείσει η περίοδος με το δίποντο του Κούριτς. Ο Γουέμπ έδωσε το προβάδισμα στη Βαλένθια (18-19, 11′), με τον Βέσελι να κάνει το +6 των Καταλανών (27-21, 15′).

Άλλα δύο κολλητά τρίποντα (4/4) του Μίροτιτς έκαναν το σκορ 33-23 (17′). Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και με τον Τζόουνς πλησίασαν στον πόντο (35-34, 19′) και ισοφάρισαν με τον ίδιο (37-37, 39′′), αλλά η Μπαρτσελόνα έκλεισε το ημίχρονο με +3 με το πέμπτο τρίποντο του Μίροτιτς (19π.).

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, η Βαλένθια κράτησε την επαφή με το σκορ. Επιπλέον, με τον Αλεξάντερ στο 23′ οι «νυχτερίδες» προσπέρασαν 46-45, αλλά κατόπιν η Μπαρτσελόνα έκανε το σερί της. Καθώς από το 48-48 (23′) με επί μέρους 7-0 και το δίποντο του Σατοράνσκι ξέφυγε 55-48 (25′). Επίσης, άλλο ένα 8-0 μετέτρεψε το 55-50 σε 63-50 (27′).

Ο Βέσελι ανέβασε τη διαφορά στους 14 (67-53, 41′′). Αν και ο Ράντεμπο μείωσε σε 69-62 (33′) ο Κούριτς με δύο διαδοχικά καλάθια και ο Σατοράνκσι με έμμεσο τρίποντο έκανε το σκορ 81-65 (37′). Κατά συνέπεια, εκεί το ματς τελείωσε. Το τρίποντο του Κούριτς (84-72) και το δίποντο του Τζόουνς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 40-37, 69-55, 84-74.