Η Αρμάνι «προστάτευσε» την έδρα της

Τρίτη, 30 Μαΐου 2023 - 00:04

Με αφετηρία το δεύτερο δεκάλεπτο όπου πήρε το προβάδισμα, το Μιλάνο νίκησε 80-75 στη Σάσαρι και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Τη δεύτερή της νίκη, σε ισάριθμα ματς κόντρα στη Σάσαρι πέτυχε η Αρμάνι. Σε αντίθεση με το πρώτο ματς που ήταν καταιγιστική, το δεύτερο ήταν περισσότερο αμφίρροπο. Αλλά στο φινάλε πέτυχε την ουσία, δηλαδή επικράτησε 80-75 και έκανε το 2-0.

Το τρίτο ματς είναι στην έδρα της ομάδας της Σαρδηνίας. Ο Ντατόμε με 19 πόντους ηγήθηκε επιθετικά για την Αρμάνι, ενώ σημαντική προσφορά είχαν οι Σιλντς (14π., 5ασ.), Νέιπιερ (14π.) και Μπάρον (13π.). Στην πλευρά της Σάσαρι ο Μπέντζιους ξεχώρισε με 21 πόντους, ενώ ο Ντόου είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στην εκκίνηση του ματς ο Μπέντζιους οδήγησε την Σάσαρι που βρέθηκε μπροστά με 12-5 (5′), ενώ ο Ντιόπ με 2/2 βολές έκανε το σκορ 11-19 (9′). Επίσης, ο Ντιόπ έκανε το σκορ 16-25 (12′). Όμως η Αρμάνι αντέδρασε και με σερί 10-2 και με τις βολές του Χάινς μείωσε σε 26-27 (15′), ενώ το τρίποντο του Μπάρον (17′) την έφερε μπροστά με 32-31. Επιπλέον, το προβάδισμα για το Μιλάνο ανέβηκε ως τους 3 πόντους (36-33, 18′). Ο Ρόμπινσον με 2/2 βολές κράτησε μπροστά τη Σάσαρι (47-48).

Ο Ντατόμε σκόραρε για το 58-52 (29′), το +6 και τη μέγιστη διαφορά για το Μιλάνο στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ιταλός φόργουορντ πέτυχε με τρίποντο το 63-56 (31′), ενώ ο Σιλντς διαμόρφωσε το +9 (71-61, 34′). Η Σάσαρι πάλεψε ως το φινάλε και μείωσε αρχικά σε 75-70 με τρίποντο του Τζόουνς (37′), ενώ με τις βολές του Ντόου πλησίασε στο καλάθι (76-74, 49′′). Αλλά Νέιπιερ και Μπάρον ήταν εύστοχοι στις βολές για το τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 39-38, 60-56, 80-75.