Οκόμπο λαμπρός την οδηγεί [vids]

Τετάρτη, 31 Μαΐου 2023 - 23:34

Ο Γάλλος γκαρντ με 21 πόντους και 10 ασίστ ήταν κομβικός στη δεύτερη νίκη (105-99) της Μονακό κόντρα στη Μπουργκ.

Το δεύτερο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος έκανε η Μονακό. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, σε ένα θεαματικό ματς, επικράτησε 105-99 της Μπουργκ. Έτσι έκανε το 2-0 στη σειρά, διατηρώντας το πλεονέκτημα, καθώς «προστάτεψε» την έδρα της.

Κομβικός για τη νίκη ήταν ο Οκόμπο. Ο Γάλλος γκαρντ έκανε double-double με 21 πόντους και 10 ασίστ. Επίσης, οι Μονεγάσκοι είχαν πολυφωνία με διψήφιους ακόμη τους Τζέιμς (19π., 6ρ.), Ντιαλό (16π.), Μοτεγιούνας και Χολ (10π.). Σε ό,τι αφορά την Μπουργκ, στηρίχθηκε στο δίδυμο Πάλμερ (21π.) και Φλόιντ (20π.), αντίστοιχα.

Το ματς είχε από την αρχή υψηλό τέμπο. Με την Μπουργκ να σκοράρει 34 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 55 στο ημίχρονο. Ήταν το σημείο, δε, που είχε και τη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά στο ματς. Δηλαδή το +6 στην ανάπαυλα. Όμως, η Μονακό ανέβασε… στροφές στην τρίτη περίοδο. Προηγήθηκε 63-62 στο 24' με το τρίποντο του Ντιαλό.

Από εκείνο το σημείο δεν έχασε ξανά ποτέ το προβάδισμα. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο βρέθηκε και στο +11 (86-75), αλλά η Μπουργκ πλησίασε λίγο πριν το τέλος σε 100-99 (26'') με το τρίποντο του Πάλμερ. Όμως ο Ντιαλό με 2/2 βολές (20'') και ο Οκόμπο με ένα κλέψιμο ξεκαθάρισαν το τοπίο. Κοομβικός και το 56.2% της Μονακό στα τρίποντα, με 9/16.

Τα δεκάλεπτα: 30-34, 49-55, 78-73, 105-99.