Στα ημιτελικά η Τουρκ Τέλεκομ [vids]

Πέμπτη, 1 Ιουνίου 2023 - 21:22

Νίκησε 91-77 στο τρίτο ματς των προημιτελικών τη Γαλατασαράι. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Πινάρ Καρσίγιακα.

Το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά των playoffs στην Basketbol Süper Ligi πήρε η Τουρκ Τέλεκομ. Στον τρίτο και τελευταίο ματς της σειράς της προημιτελικής φάσης με τη Γαλατασαράι, η ομάδα της Άγκυρας επικράτησε 91-77. Έτσι έκανε το 2-1 και πέρασε στην ημιτελική φάση.

Σε ένα ακόμη ματς η Τουρκ Τέλεκομ βασίστηκε στον Τζεράιαν Γκραντ. Ο πρώην παίκτης του Προμηθέα ήταν εξαιρετικός και ηγήθηκε επιθετικά με 23 πόντους, ενώ είχε ακόμη 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Κομβικοί ήταν ακόμα οι Τζόουνς και Σέστινα. Μιας και ο πρώτος πέτυχε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ ο τελευταίος είχε 17 πόντους. Διψήφιος ήταν και ο Γάλλος Μπουτέιγ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Σε ό,τι αφορά τη φιλοξενούμενη Γαλατασαράι, οι 23 πόντοι του Καναδού Ντίλαν Ένις δεν ήταν αρκετοί.

Η Τουρκ Τέλεκομ μπήκε δυνατά στο ματς και στην πρώτη περίοδο απέκτησε διαφορά 11 πόντων, 23-12. Ένα προβάδισμα που απέκτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αν και η Γαλατασαράι μείωσε στους 4 πόντους (29-25), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στη συνέχεια 38-27. Το προβάδισμά τους έφτασε στο τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (58-45).

Παρότι η ομάδα της Κωνσταντινούπολης δεν το παράτησε και πάντα «ροκάνιζε» τη διαφορά, την έριξε ως τους 5 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου (69-64). Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν το επί μέρους 15-5 για το 84-69. Η διαφορά έφτασε ως και το +16 δύο φορές (88-72 και 90-74).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 48-40, 64-55, 91-77.