Η Μπολόνια πιστή στο... ραντεβού με την Αρμάνι [vid]

Σάββατο, 3 Ιουνίου 2023 - 00:24

Η Βίρτους «σκούπισε» την Ντερτόνα, με τη νίκη 89-82 στο τρίτο ματς της ημιτελικής τους σειράς, δίνοντας ραντεβού με το Μιλάνο για τους τελικούς.

Στους τελικούς της Lega Basket πέρασε η Βίρτους. Η ομάδα της Μπολόνια επικράτησε και στο τρίτο ματς με την Ντερτόνα για τα ημιτελικά. Καθώς επικράτησε 89-82, μετά από μια τεράστια ανατροπή στο ματς και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο. Μιας και στα μισά του ματς η ομάδα του Σκαριόλο βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους διαφορά, 55-39! Έτσι «σκούπισε» την αντίπαλό της και ετοιμάζεται για μια μεγάλη σειρά στους τελικούς, όπου θα έχει ξανά αντίπαλο την Αρμάνι Μιλάνο.

Η Ντερτόνα στο πρώτο ημίχρονο έφερε το ματς στα μέτρα της. Μετά το 26-21 του πρώτου δεκαλέπτου, στο δεύτερο κυριάρχησε. Καθώς σκόραρε σχεδόν 30 πόντους και έκλεισε το πρώτο μέρος με σκορ 55-39 και προβάρισμα 16 πόντων. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η Βίρτους εμφανίστηκε «μεταμορφωμένη» προς το καλύτερο.

Ειδικότερα στην άμυνα που κράτησε την αντίπαλό της στους 27 πόντους. Δηλαδή σχεδόν όσους είχε σκοράρει ανά δεκάλεπτο, στο πρώτο μέρος. Από τη στιγμή, δε, που προσπέρασε με 73-72 δεν κοίταξε ξανά πίσω και έφυγε νικήτρια από το «PalaEnergica Paolo Ferraris» με 89-82.

Μεγάλη εμφάνιση για την ομάδα της Μπολόνια έκανε ο Χάκετ (22π.), ενώ είχε σημαντική βοήθεια από Σενγκέλια (11π.,7ρ.. 6ασ.), Μπελινέλι (11π. με 3/4τρ.) και Μίκι (10π., 2κοψ.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντάουμ (17π., 4ρ.), Κάντι (15π.), Μακούρα (14π.) και Χαντ (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 55-39, 70-66, 82-89.