Η Μονακό «σκούπισε» την Μπουργκ [vids]

Σάββατο, 3 Ιουνίου 2023 - 18:29

Οι Μονεγάσκοι νίκησαν 85-71 και στον τρίτο αγώνα, έκανε το 3-0 στην ημιτελική σειρά και πέρασαν στα τελικά της LNB.

Στους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος πέρασε η Μονακό. Η ομάδα του Πριγκιπάτου νίκησε και στο τρίτο ματς της ημιτελικής σειράς την Μπουργκ. Αυτή τη φορά εκτός έδρας με 85-71. Έτσι έκανε το 3-0 στη σειρά και θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Οι Μονεγάσκοι περιμένουν την ολοκλήρωση της άλλης σειράς στα ημιτελικά της LNB, ανάμεσα σε Μετροπολιτάν και Βιλερμπάν, για να δουν ποια ομάδα θα αντιμετωπίσουν στην τελική «μάχη» για τον τίτλο στη Γαλλία.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επέβαλλε το ρυθμό της από την πρώτη περίοδο στο ματς. Καθώς πήρε μια διαφορά που έφτασε ως και τους 10 πόντους, 22-12. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπουργκ «ροκάνισε» τη διαφορά και πλησίασε αρχικά στους τρεις πόντους (32-35 και 36-39), αλλά και σε απόσταση… αναπνοής (39-40)!

Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφεραν ξανά το προβάδισμά τους σε διψήφια διαφορά, για να βρεθούν ακόμη και στο +12 (55-67). Το ματς είχε πάρει το δρόμο του, ενώ και η Μπουργκ έδειξε να μην έχει άλλα ψυχικά -κυρίως- αποθέματα για να «κυνηγήσει» την ανατροπή! Από το 65-74 ακολούθησε επί μέρους 9-3 των Μονεγάσκων για το 83-69.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μοτεγιούνας με 22 πόντους (7ρ.), ενώ από 12 είχαν οι Τζέιμς (9ασ.), Λόιντ και Οκόμπο. Για την Μπουργκ ξεχώρισαν οι Μπριμπά και Φλόιντ με 15 πόντους, ενώ ο Μπενίτες είχε 10, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-45, 60-67, 71-85.