Η Μπανταλόνα «πάγωσε» τη Ρεάλ! [vids]

Τρίτη, 6 Ιουνίου 2023 - 23:59

Η Μπανταλόνα ήταν ασταμάτητη από τα 6,75 (15/26) και έκανε break στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης (83-93), παίρνοντας προβάδισμα στα ημιτελικά της ACB!

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο ασταμάτητος Κάιλ Γκάι, που εντυπωσίασε για ακόμη μία φορά με 30 πόντους και 8/13 τρίποντα! Ο Αμερικανός που εκτέλεσε στον Α’ γύρο των playoffs τη 2η Μπασκόνια, έκανε το θαύμα του και στο WiZink Center για την 7η στην κανονική περίοδο Μπανταλόνα.

Mολονότι άρχισε το παιχνίδι με 0/5 σουτ κι έβαλε το πρώτο στη λήξη του ημιχρόνου! Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 24 πόντους με 7/10 τρίποντα, τελείωσε με 30 πόντους, 8/13 τρίποντα και η Μπανταλόνα έκανε το break στην best of 5 σειρά!

Σαν το «παλιό καλό κρασί» για τους νικητές και ο Άντε Τόμις με 18 πόντους, ενώ 16 είχε ο Αντρές Φελίς. Από πλευράς Ρεάλ, ξεχώρισε ο Έντι Ταβάρες με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ισάριθμους πόντους πέτυχε και ο Ντζάναν Μούσα. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη (8/6), ξανά στη Μαδρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-42, 64-67, 83-93.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Φερνάντεθ 5 (1), Ροντρίγκεθ 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ταβάρες 18 (8/8 δίποντα, 2/3 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιαμπουσέλε 9 (3/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μούσα 18 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Γουίλιαμς-Γκος 2, Κοζέρ, Ράντολφ 4, Χάνγκα 11 (4/4 δίποντα), Χεζόνια 6 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιουλ 5 (1/8 σουτ).

ΜΠΑΝΤΑΛΟΝΑ (Ντούραν): Γκάι 30 (2/7 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 2/3 βολές), Μπροτζιάνσκι 2 (7 ριμπάουντ), Έλενσον 3 (1), Βίβες 5 (1), Πάρα 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπουσκέτς 8 (2), Βεντούρα, Φέλιζ 16 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιργκάντερ, Τόμιτς 18 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ).