Το Περιστέρι «πέταξε» από την Πυλαία για την 3η θέση [vids]

Τετάρτη, 7 Ιουνίου 2023 - 21:33

Με εξαιρετική άμυνα από τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου και μετά, νίκησε 81-64 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη συνεχίστηκαν στην Πυλαία. Διότι το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο ματς της σειράς των «μικρών» τελικών της Basket League 81-64. Κατά συνέπεια, θέλει άλλο ένα «ροζ» φύλλο αγώνα για να κατακτήσει την 3 θέση στο φετινό πρωτάθλημα.

Αν και ο ΠΑΟΚ ήταν πιο δυνατός στην πρώτη περίοδο, διάστημα που προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους διαφορά, 24-15, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Διότι το Περιστέρι βελτιώθηκε στην άμυνά του. Σιγά-σιγά «ροκάνισε» τη διαφορά και επέστρεψε στο ματς. Ειδικότερα με σερί 12-0 χάρη σε Ντένμον και Κασελάκη μετέτρεψε το 30-29 του Δικεφάλου του Βορρά σε 41-32 υπέρ του!

Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ με τους Σαλούστρο και Ράιλι πλησίασε στους 2 πόντους, 48-50. Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο εξαιρετικός Μωραΐτης συνέβαλε για να αποκτήσει αβαντάζ 8 πόντων η ομάδα του Περιστερίου (53-61). Μια ακόμα αντεπίθεση από τον Δικέφαλο που μείωσε σε 57-61. Αλλά στη συνέχεια ο Μωραΐτης ξανά έδωσε λύσεις και το τρίποντο του Ντένμον, 2:57 για το φινάλε, έκανε το 72-60 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του Σπανούλη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81.