Μεγάλη ανατροπή της Εφές και προβάδισμα για τους τελικούς [vids]

Τετάρτη, 7 Ιουνίου 2023 - 22:24

Η Αναντολού γύρισε από το -9, επικράτησε 97-91 της Φενέρμπαχτσε και έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά του τουρκικού πρωταθλήματος.

Το buzzer beater τρίποντο του Κλάιμπερν στο Game 2 της ημιτελικής σειράς των playoffs της Basketbol Super Ligi ήταν μόνο η αρχή. Διότι η Εφές δείχνει έτοιμη να κάνει μια τεράστια πρόκριση. Η ήττα με 42 πόντους στο πρώτο ματς, στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, ήταν μια ανάμνηση… παλιά. Καθώς μετά το δεύτερο ματς και στο τρίτο η Αναντολού επικράτησε. Μιας και επιβλήθηκαν 97-91 της ομάδας του Ιτούδη στο Game 3 και πλέον έχει το προβάδισμα στη σειρά με 2-1. Εξάλλου και το Game 4 θα διεξαχθεί στο «Sinan Erdem».

Ωστόσο, όλη η δουλειά για την ομάδα του Αταμάν έγινε στα τελευταία 6 λεπτά. Με την πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης, τη διετία 2021-22, να κάνει το come back και να έχει τον πρώτο λόγο για τους τελικούς, αφού θα είναι η «οικοδέσποινα» και στο Game 4 της σειράς. Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Μίτσιτς με 25 πόντους και 6 ασίστ, ενώ καθοριστικοί ήταν επίσης οι Μπράιαντ (21π., 7ρ.) και Κλάιμπερν (20π., 5ρ.). Σε ό,τι αφορά την Φενέρμπαχτσε, ο Γουίλμπεκιν είχε 23 και ο Χέιζ 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Καλάθης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Εκτός αποστολής ήταν ξανά ο Ντόρσεϊ.

Η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε 76-65 στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανοικτό με τους δύο αντιπάλους κοντά στο σκορ. Επιπλέον στο 34' η διαφορά των φιλοξενούμενων ήταν 9 πόντοι, 84-75! Αλλά εκεί η Εφές έφερε το ματς… τούμπα. Με ηγέτη τον Μίτσιτς, έκανε σερί 11-0, προηγήθηκε 89-86 και πήρε τη νίκη. Κομβικό ήταν και το φάουλ που κέρδισε η Εφές, στα 20.3'' για το φινάλε, σε διεκδίκηση ανάμεσα σε Εμπάιγ και Χέιζ.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 52-51, 71-78, 97-91.