Η Αρμάνι έκανε το πρώτο βήμα [vid]

Παρασκευή, 9 Ιουνίου 2023 - 23:56

Νίκη 92-82 για το Μιλάνο που υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια και πέτυχε το 1-0 στους τελικούς της Lega Basket.

Ο πρώτος τελικός στο ιταλικό πρωτάθλημα ήταν ανοικτός για τρία δεκάλεπτα. Καθώς σε εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες, η Αρμάνι και η Βίρτους ήταν κοντά στο σκορ. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο το Μιλάνο πάτησε το… γκάζι. Σημείωσε σχεδόν 30 πόντους (σ.σ.: για την ακρίβεια 29) και έτσι επικράτησε 92-82 της Μπολόνια. Με τον τρόπο αυτό «υπερασπίστηκε» την έδρα και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Lega Basket.

Ουσιαστικό το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν η ομάδα του Μεσίνα έκανε επί μέρους 19-7. Το αποτέλεσμα ήταν το ισόπαλο 69-69 στο 33'. Αλλά σε εκείνο το σημείο η Αρμάνι έφερε το ματς στα μέτρα της, καθώς βρέθηκε μπροστά με 88-76 στο 39'. Με τον τρόπο αυτό ήρθε η πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών με την Μπολόνια. Καθώς οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το βράδυ της Κυριακής. Όταν, δηλαδή, θα τεθούν εκ νέου αντίπαλες στο Μιλάνο.

Αυτός που ξεχώρισε για την Αρμάνι ήταν ο Νέιπιερ με 22 πόντους και 5/10 τρίποντα. Σημαντική ήταν η συνδρομή του Χολ με 15 πόντους (3/6τρ.), ενώ διψήφιοι ήταν οι Σιλντς, Μπάρον και Βότιμαν με 13, 10 και 10 πόντους, αντίστοιχα. Στην άλλη πλευρά, ο Σκαριόλο ήταν τον Μπελινέλι να σημειώνει 19 πόντους, ενώ βοήθησαν αρκετά οι Τεόντοσιτς (15π, 5ασ.), Σενγκέλια (16π., 6ρ.) και Οτζελέγιε (10π.).

Με τα σημεία αναφοράς στο ματς να είναι το 69.2% στα δίποντα (18/26), η υπεροπλία στα ριμπάουντ (σ.σ.: 30 με 23)!

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-44, 63-64, 92-82.