Η Ουνικάχα έκλεισε το... σπίτι της Μπαρτσελόνα [vids]

Σάββατο, 10 Ιουνίου 2023 - 00:17

Η Μάλαγα έκανε το δικό της break, καθώς νίκησε 88-79 τους «blaugrana» στη Βαρκελώνη. Έτσι πήρε το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια της.

Αν και η Μπαρτσελόνα είχε νικήσει 84-81 στον πρώτο αγώνα, το αποτέλεσμα αυτό δεν είχε έρθει εύκολα. Συνεπώς θα έπρεπε να είναι περισσότερο ψυλλιασμένη για το Game 2. Αλλά, όπως φάνηκε, δεν είχε πάρει καλά το… μάθημά της. Έτσι, η εξαιρετική Ουνικάχα πέρασε νικηφόρα από την Βαρκελώνη. Διότι επικράτησε 88-79 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά. Άρα όλα θα κριθούν τώρα στην Ανδαλουσία, όπου θα διεξαχθούν το Game 3 και το Game 4 της ημιτελικής σειράς ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Μάλαγα μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Διότι στο πρώτο δεκάλεπτο επέβαλλε το ρυθμό της. Με το… καλημέρα στο ματς προηγήθηκε 14-1! Στο διάστημα αυτό οι Καταλανοί κατάφεραν να μειώσουν στους 6 πόντους (14-20 και 16-22), αλλά ως εκεί. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πίεσαν περισσότερο, βρήκαν σκορ στην επίθεση και πλησίασαν στον πόντο (28-29 και 37-38).

Όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα. Η αντεπίθεση για τους «blaugrana» κορυφώθηκε στην τρίτη περίοδο. Όταν έφεραν το ματς στα ίσα, μιας και ισοφάρισαν 45-45. Στη συνέχεια πήραν προβάδισμα που έφτασε ως και τους 5 πόντους, 52-47 και 54-49. Αλλά δεν το κράτησαν και το δεκάλεπτο έκλεισε στο -6! Η ομάδα του Ιβόν Ναβάρο κράτησε διαφορά που δεν έπεσε κάτω από τους πέντε πόντους.

Επίσης, στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, απέκτησε διψήφιο προβάδισμα αρχής γενομένης από το 74-64. Η διαφορά έφτασε ως το +18 της Ουνικάχα, 82-64. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο το ματς είχε κριθεί και το 1-1 ήταν γεγονός. Αλλά η Μπαρτσελόνα «μάζεψε» το σκορ, χωρίς όμως να πλησίασε περισσότερο από τους 9 πόντους (77-86).

Κορυφαίος σκόρερ της Μάλαγα ο Κάρτερ με 19 πόντους, ενώ σπουδαίο ματς έκανε ο Κράβις με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πολύτιμος ήταν και ο Ετζίμ με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά των Καταλανών, ο Λαπροβίτολα είχε 19, ο Κάλινιτς 14 και ο Κούριτς 13 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-40, 57-73, 79-88.