Επιβλητική Μονακό στον πρώτο τελικό [vids]

Σάββατο, 10 Ιουνίου 2023 - 22:58

Με εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο (σ.σ.: σκορ 52-21) «διέλυσε» 87-64 την Μετροπολιτάν και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Αν κάποιοι περίμεναν πώς η Μετροπολιτάν θα μπορούσαν να βάλει… δύσκολα στην Μονακό, διαψεύστηκαν. Καθώς το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για τους τελικούς στο γαλλικό πρωτάθλημα, ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η ομάδα του Πριγκιπάτου συνέτριψε 87-64 την αντίπαλο και άνοιξε το σκορ στη σειρά. «Κλειδί» για το ματς ήταν η υπεροπλία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ (σ.σ.: 43 με 30), αλλά και η αστοχία των φιλοξενούμενων στα τρίποντα με τα κάκιστο 18.8%!

Εξάλλου, από το πρώτο δεκάλεπτο η Μονακό προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (+10, 23-13). Στη συνέχεια, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μονεγάσκοι ανέβασαν… στροφές. Μετά το 29-19 η διαφορά εκτοξεύτηκε! Καθώς στην πορεία, η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε επί μέρους 23-2 και έκλεισε το ημίχρονο με 31 πόντους διαφορά. Επιπλέον, στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμα για την ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε ακόμα και στους 34 πόντους (63-29). Έτσι έληξε και το δεκάλεπτο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μετροπολιτάν κατάφερε να «ροκανίσει» λίγο τη διαφορά και να περιορίσει το εύρος της ήττας της.

Πρώτος σκόρερ για την Μονακό ήταν ο Ντιαλό με 14 πόντους (7ρ.), ενώ ο Τζέιμς πέτυχε 12 πόντους (8ασ.) και ο Οκόμπο 10 πόντους, αντίστοιχα. Σε ό,τι αφορά την Μετροπολιτάν, μόνο ο Τραορέ πέτυχε 15 πόντους, ενώ ο Γουενμπανιάμα είχε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 52-21, 71-37, 87-64.