Ανατροπή τίτλου για την Μονακό [vid]

Δευτέρα, 12 Ιουνίου 2023 - 23:51

Η ομάδα του Πριγκιπάτου νίκησε 95-88 την Μετροπολιτάν, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών. Άρα θέλει μια ακόμα για να πάρει τον τίτλο.

Αν και το ματς δεν ήταν εύκολο όπως ο πρώτος τελικός, η Μονακό πέτυχε το στόχο της. Διότι νίκησε ξανά την Μετροπολιτάν και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της LNB. Διότι η ομάδα από το Πριγκιπάτο δυσκολεύτηκε στο ματς. Η επικράτησή της με 95-88 δεν ήρθε τόσο εύκολα

Μιας και οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς. Παρόλα αυτά, όμως, η Μονακό πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα και έφτασε σε ένα ακόμα «ροζ» φύλλο αγώνα. Κάτι που σημαίνει πώς θέλει ένα πλέον για να κατακτήσει τον τίτλο στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Βέβαια, η Μετροπολιτάν έκανε πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο. Καθώς προηγήθηκε 10-0 και βρέθηκε δύο φορές στην περίοδο με προβάδισμα 14 πόντων (10-24 και 12-26). Ωστόσο, η Μονακό σιγά-σιγά στο δεύτερο δεκάλεπτο «ροκάνισε» τη διαφορά. Προσπέρασε για πρώτη φορά με 44-43 και το κράτησε ως την ανάπαυλα. Στην τρίτη περίοδο η Μετροπολιτάν ήταν μπροστά ως το 59-62, αλλά οι Μονεγάσκοι έκαναν 8-0 (67-62). Με δυναμική εκκίνηση στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά έγινε διψήφια για τους γηπεδούχους (83-73), ενώ πήγε και στους 12 (90-78).

Κορυφαίος των νικητών ο Λόιντ με 23 πότους, ενώ Στράζελ και Οκόμπο είχε 11 ενώ ο Μπράουν 10. Σπουδαία εμφάνιση του Γουεμπανιάμα με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 50-49, 73-71, 95-88.