Η Βίρτους είναι ΕΔΩ! [vid]

Τετάρτη, 14 Ιουνίου 2023 - 23:47

Με εξαιρετική άμυνα, η Μπολόνια νίκησε 69-61 το Μιλάνο και έδειξε πώς είναι ακόμα μέσα στη «μάχη» του τίτλου.

Νέο ενδιαφέρον έδωσε η Βίρτους στη σειρά των τελικών με την Αρμάνι. Μιας και η Μπολόνια επικράτησε 69-61 στην έδρα της, κόντρα στο Μιλάνο. Έτσι μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη «μάχη» για τον τίτλο. Κατά συνέπεια όλα πλέον είναι ανοικτά, με τις έδρες να έχουν παίξει ρόλο στα τρία πρώτα ματς.

Η ομάδα του Σκαριόλο έδειξε χαρακτήρα και βασίστηκε στην άμυνά της. Μιας και κράτησε την αντίστοιχη του Μεσίνα στους 61 πόντους! Όταν στα δύο πρώτο ματς, στην έδρα της Αρμάνι, οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει 92 και 79 πόντους, αντίστοιχα. Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν η ευστοχία στα δίποντα. Ειδικότερα, η Μπολόνια είχε 70% με 21/30, ενώ το Μιλάνο 42,9%!

Αν και στην πρώτη περίοδο η Αρμάνι είχε ένα μικρό προβάδισμα, από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Βίρτους έλεγξε το ματς. Καθώς το έφερε στα μέτρα της, ενώ στα επόμενα 20 λεπτά δέχθηκε μόλις 25 πόντους, ενώ σκόραρε 37. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε καλή διαχείριση, κράτησε το πλεονέκτημα και έφτασε στην επικράτηση με 69-61 τελικά, αφού λίγο νωρίτερα προηγήθηκε και με +12.

Το δίδυμο των Χάκετ (13π., 5ασ.) και Τεόντοσιτς (12π, 7ασ.) ξεχώρισαν, ενώ Μπελινέλι και Μίκι είχαν από 10. Στην άλλη πλευρά, ο Μπάρον σημείωσε 15 πόντους και ήταν ο μοναδικός διψήφιος, ενώ ο Μέλι είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-29, 52-42, 69-61.