Διακοπή στο ΟΑΚΑ και πρωταθλητής ο Ολυμπιακός [vids]

Παρασκευή, 16 Ιουνίου 2023 - 00:12

Ο τέταρτος τελικός έληξε 2:46 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 63-35. Όταν οι διαιτητές διέκοψαν το ματς για ρίψη κροτίδων-φωτοβολίδων. Μετά έγινε ντου οπαδών του ΠΑΟ στο γήπεδο, ενώ οι ομάδες ήταν στα αποδυτήρια. Τελικά το ματς διεκόπη οριστικά και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον τίτλο.

Με επεισοδιακό τρόπο έληξε το φετινό πρωτάθλημα. Απέμεναν 2:46 για το φινάλε του τέταρτου τελικού. Οπαδοί του ΠΑΟ έριξαν κροτίδες και φωτοβολίδες προς τον πάγκο του Ολυμπιακού, με το σκορ στο 63-35 για τους φιλοξενούμενους. Οι διαιτητές έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρια. Αποφάσισαν την εκκένωση του γηπέδου. Αλλά οι οπαδοί του ΠΑΟ έκαναν ντου στο γήπεδο, προκάλεσαν φθορές και τελικά το ματς διεκόπη οριστικά με την ομάδα του Μπαρτζώκα να κατακτά τον τίτλο.

Το πρώτο τετράλεπτο στον τελικό ήταν αμφίρροπο. Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (7-7) και τον Γκριγκόνις να έχει 5π. για τον ΠΑΟ. Αλλά η καλή κυκλοφορία και τα υψηλά ποσοστά από την περιφέρεια που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν το ρυθμό. Μιας και η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε επί μέρους 13-2 (9-20, 7'), έχοντας 4/6 τρίποντα και τον Γουόκαπ με 8π. Αυτό το +11 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με το έμμεσο τρίποντο του Π. Καλαϊτζάκη και το καλάθι του Φαλ (15-24).

Επιπλέον, με γρήγορο 8-2 στη δεύτερο περίοδο (στο 13') με άλλα δύο τρίποντα (6/8) και το κάρφωμα του Μπολομπόι η διαφορά πήγε στους 15 (17-32). Όσο εύστοχος ήταν ο Ολυμπιακός, άλλο τόσο άστοχος ήταν ο Παναθηναϊκός. Αν και ο Αγραβάνης με τέσσερις διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 21-32 (14'), οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με καθαρό μυαλό και στόχευση. Έτσι έκαναν επί μέρους 10-3 με πόντους από τον ΜακΚίσικ για το 24-42 (17'). Ο Παππάς ήρθε από τον πάγκο, αποθεώθηκε και σκόραρε 26-42, 18'), αλλά νέο σερί 6-0 του Ολυμπιακού με το τρίποντο του Σλούκα έκλεισε το ημίχρονο για το «ερυθρόλευκο» +22 (26-48). Τα ποσοστά ευστοχίας (σ.σ: 20% με 66% στα τρίποντα) ήταν καταλυτικός παράγοντας για τη διαφορά!

Στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Μιας και κράτησε τον Παναθηναϊκό για περισσότερα από τρία λεπτά χωρίς σκορ. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει η διαφορά στους 29 (26-55, 23') με το τρίποντο του Βεζένκοφ. Ο Λι έβαλε τέλος στην επιθετική δυστοκία των «πράσινων» (29-55, 24'), αλλά με δύο διαδοχικά τρίποντα του Πίτερς το σκορ έγινε 31-63 στο 25'. Ο Παπαγιάννης με δύο σερί καλάθια μείωσε σε 35-63 (27'), αλλά στο 28' (σ.σ.: για την ακρίβεια 2:46 πριν τη λήξη) το ματς διεκόπη, όταν έπεσαν κροτίδες και φωτοβολίδες κοντά στον «ερυθρόλευκο» πάγκο! Οι διαιτητές αποφάσισαν την εκκένωση του κλειστό του ΟΑΚΑ. Τελικά το ματς διεκόπη οριστικά μετά το ντου των οπαδών του ΠΑΟ στο γήπεδο!

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 26-48, 35-63 (διακοπή).