Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 54-66, νίκη χαρακτήρα! (vids)

Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου 2023 - 22:52

Σπουδαία νίκη για τους “πράσινους” που θριάμβευσαν στο ΣΕΦ έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Κώστα Μήτογλου (20 πόντοι/10 ριμπάουντ) και έδωσαν απαντήσεις μετά τις ήττες στα ντέρμπι “αιωνίων” που είχαν προηγηθεί.

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς και οι δύο ομάδες εστίασαν την προσοχή τους στην άμυνα απο τα πρώτα μάλιστα λεπτά όπως φανερώνει και το 12-11 της πρώτης περίόδου. Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε χωρίς τον Κώστα Σλούκα στο αρχικό σχήμα και δικαιώθηκε καθώς ο Κάιλ Γκάιλ ξεκίνησε με τρίποντο και ήταν πιο ενεργός συγκριτικά με προηγούμενα ματς. Ο Γουίλιαμ Γκος μαζί με τον Μιλουτίνοφ “βγήκαν” μπροστά για τους “ερυθρόλευκους” που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +3.

Στην 3η περίοδο ανέλαβε δράση ο Ντίνος Μήτογλου που ήταν κομβικός σε άμυνα και επίθεση. Ο διεθνής Ελληνας σημείωσε τους 12 απο τους 20 συνολικά πόντους του στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι “πράσινοι” γύρισαν το σκορ και βρέθηκαν στο +2 (43-45). Οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί και… εκνευριστικά εύστοχοι απο τις βολές και ο Παναθηναϊκός άρχιζε να πιστεύει ολοένα και περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τον Γουόκαπ (6 λάθη, 1/8 σουτ), ο Μήτογλου ήταν ασταμάτητος και το ντέρμπι βάφτηκε στα πράσινα….

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κάναν 11 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (2/7 σουτ), Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 6 (2/7 δίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκάι 11 (3/6 τρίποντα), Γκραντ 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 8 (4/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 4 (2/8 σουτ), Μήτογλου 20 (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ερνανγκόμεθ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)