Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 79-77, "πέταξαν" ένα ημίχρονο οι "ερυθρόλευκοι" [vid]

Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου 2023 - 22:01
Ο Ολυμπιακός παίζοντας άθλιο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και καταπληκτικό στο δεύτερο επέστρεψε από το -16 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, όμως στο τελευταίο δίλεπτο ο Γιώργος Παπαγιάννης του στέρησε τη χαρά της νίκης και οι Τούρκοι πανηγύρισαν (79-77).
Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 79-77,

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό ο οποίος... ψαχνόταν στο παρκέ κι έτσι με τον Πιέρ να βάζει 3/3 τρίποντα το σκορ έγινε 11-1 μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Κάνααν ήταν ο παίκτης ο οποίος με δύο τρίποντα και μία ασίστ έλυσε το πρόβλημα στη μπροστινή πλευρά του γηπέδου, αλλά η άμυνα δεν ήταν ικανή να σταματήσει ούτε μία κατοχή των γηπεδούχων. Ο Πιέρ συνέχιζε, ο Καλάθης έδινε καρφώματα στον Παπαγιάννη και η διαφορά ξέφυγε από νωρίς (29-13, 9').

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να διατηρούν έναν καλό ρυθμό στην επίθεσή τους και τον Γουτίλιαμς Γκος να μειώνει σε 33-20 (13'). Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» όμως παρέμενε σε άσχημη κατάσταση και έτσι τα καλάθια των Γουίλμπεκιν και Μότλεϊ έδωσαν ξανά στη Φενέρ προβάδισμα ασφαλείας (38-22, 15'). Ο Μπραζντέικις με το μέγεθος που διαθέτει πλησίασε στο καλάθι δίνοντας πόντους στην ομάδα του και υποχρεώνοντας τον Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ (38-26, 17'). Στο διάστημα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι ομάδες σκόραραν με ευκολία και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 46-33.

Η μεγάλη επιστροφή

Με ένα εντυπωσιακό 2-13 μπήκαν οι Πειραιώτες στο β' μέρος, για να μετατρέψουν το ματς σε... ροντέο. Το τρίποντο του Παπανικολάου έγραψε το 48-46 στο 25' και ουσιαστικά εκεί το παιχνίδι ισορρόπησε για τα καλά. Ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε έξι παίκτες (την αρχική του πεντάδα και τον Μιλουτίνοβ), ο Κάναν βοήθησε πολύ και το 58-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου άφηνε το ματς ορθάνοιχτο.

Οι δύο ομάδες συμπλήρωσαν τα ομαδικά σε μόλις τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο, ο Γουίλιαμς-Γκος έβαλε μεγάλο γκολ-φάουλ για το 69-67 στο 35' και λίγο μετά σκόραρε και το τρίποντο για το 74-74. Στο 1:46 ο Πίτερς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ σε σκριν, ο Παπαγιάννης έστειλε τη διαφορά στους πέντε, ο Πίτερς έβαλε μεγάλο σουτ, όμως αμέσως μετά έχασε το αμυντικό ριμπάουντ. Τελικά η Φενέρμπαχτσε σπατάλησε την κατοχή κι ο Ολυμπιακός είχε τη μπάλα στα 17.1". Ο Γουίλιαμς-Γκος πήρε με πολλή δυσκολία τη μπάλα, εκτέλεσε ένα φλότερ πάνω από τον Παπαγιάννη, βρήκε σίδερο και οι Τούρκοι πήραν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Χέιζ 9 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 14 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκούντουριτς 4 (2/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Καλάθης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ 6 (2/3 δίποντα), Σεστίνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Κάναν 15 (3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 19 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ)

Ομαδικά στατιστικά Φενέρμπαχτσε: 23/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/14 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 21/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/20 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη