Έμεινε αήττητη και... αγγίζει την πρωτιά

Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2023 - 21:35

H "Ένωση" επικράτησε 86-64 της Πολωνικής ομάδας και βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Το πρώτο δεκάλεπτο χωρίστηκε σε δύο μέρη. Μέχρι το 5' οι δύο ομάδες έβρισκαν λύσεις και σκορ, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να προηγηθεί ακόμα και με 5 πόντους, 14-9, με τον Καμπενγκέλε να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να σημειώνει 7 πόντους. Στο.... δεύτερο μέρος του δεκαλέπτου, οι άμυνες κυριάρχησαν, με την Στσέτσιν να προσπαθεί να μειώσει και να κλείνει την περίοδο στο μείον ένα, 17-16.

Με ένα 5-2 σερί ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ, η οποία πάλι από την θέση "5" βρήκε σκορ. Αυτή τη φορά ήταν ο Τίλμαν, αυτός που έκανε την διαφορά, έχοντας πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του. Οι Πολωνοί είχαν αποφασίσει να βάλουν δύσκολα στην "Ένωση" και με καλάθι του Μάτσακ μείωσαν στους 2. H AEK αντέδρασε και με πόντους των Ραντλ και Καμπενγκέλε έκανε το 33-26 στο 19'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά τους κλείνοντας το ημίχρονο στο συν 10.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και βρίσκοντας σκορ από Ραντλ και Τίλμαν έχτισε διαφορά δεκατριών πόντων, 43-30. Οι Πολωνοί δεν παράτησαν το παιχνίδι και χάρη σε Μέιερ και Ουντέζε έφεραν το ματς στα ίσα, 47-47. Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση, χάρη σε ΜακΡέι και Κουζμίνσκας να δίνουν λύσεις (56-47, 28'). Ο ρυθμός της ΑΕΚ ήταν ακόμα πιο υψηλός, με τον Κουζμίνσκας να συνδέεται με το καλάθι για το 61-48 του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ διαχειρίστηκε με εξαιρετικό τρόπο την διαφορά που είχε. Εκμεταλλεύτηκε τα πολλά φάουλ της Στσέτσιν, ήταν εύστοχη και δεν απειλήθηκε καθόλου από τους Πολωνούς, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 86-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64.

ΑΕΚ (Πλάθα): Χατζηδάκης, Φλιώνης, Καράμπελας 4 (3 ασίστ), Κουζέλογλου 7 (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (0/5 τρίποντα), Χολ, Καμπενγκέλε 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΛεμορ 5 (1/7 τρίποντα), Κουζμίνσκας 14 (1), ΜακΡέι 12 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Ραντλ 10 (2), Τίλμαν 15 (5/11 δίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ).

ΣΤΣΕΤΣΙΝ (Μιλοσέφσκι): Μπορόφσκι 2, Λαμπίνοβιτς 4, Νοβακόφσκι 2, Σάμιεκ, Ζολνιέρεβιτς 7 (5 ασίστ), Κάθμπερτσον 6 (2/10 σουτ, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μάστσακ 2, Μάζουρτσακ 10 (1), Μέιερ 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουντέζε 7 (4 ριμπάουντ), Γούντσον 8 (0/5 τρίποντα), Ζμούντσκι 3 (8 ριμπάουντ).