Euroleague: Ο Ολυμπιακός έκανε.. δώρο τη νίκη στην Βίρτους Μπολόνια [vid]

Τρίτη, 19 Δεκεμβρίου 2023 - 23:31

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο για 35 λεπτά, στο τέλος όμως δεν βρήκε τρόπο να επικρατήσει της Βίρτους Μπολόνια και με μοιραίο τον Τόμας Γουόκαπ ηττήθηκε στην Ιταλία (69-67). Σε αρνητικό ρεκόρ (7-8) οι Πειραιώτες.

Ένας… πρώην, ο Ντάνιελ Χάκετ με το νικητήριο καλάθι του και με ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ αμέσως μετά “πλήγωσε” τον Ολυμπιακό στη Μπολόνια.

Ο πρώην ερυθρόλευκος ήταν ο παίκτης-κλειδί για τη Βίρτους που επέστρεψε από το -13, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού ειδικά στην τελευταία περίοδο και τον τιμώρησε με τον πλέον οδυνηρό τρόπο αφού η ομάδα του Μπαρτζώκα την τελευταία περίοδο τα περίμενε όλα από τον Λαρεντζάκη. Ο οποίος αστόχησε στο τελευταίο σουτ για τη νίκη με τον Γουόκαπ να προτιμά αντί να πάει για την ισοφάριση στον αιφνιδιασμό την πάσα στον “Λάρε”

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 6-0 στο 2’ πριν απαντήσει ο Κορντινιέ με τρίποντο και φάουλ (4-6 στο 2’). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ξεκάθαρη προσέγγιση να τροφοδοτεί τον Μουστάφα Φαλ την στιγμή που οι ερυθρόλευκοι έδιναν μεγάλη έμφαση και στην άμυνα τους (4-10 στο 4’). Ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 8 για πρώτη φορά, ήταν φανερό πως έπαιζε με άλλη ψυχολογία στην επίθεση σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στην Βαλένθια, γεγονός που ανάγκασε τον Λούκα Μπάνκι να πάρει τάιμ-άουτ για να κόψει τον ρυθμό (4-12 στο 5’). Ο Μπελινέλι ήταν μόνιμη απειλή για τους Πειραιώτες, ωστόσο ο Φαλ ως την ώρα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι (6π. 1ρ. 2ας.). Ο Κορντινιέ με δικό του σερί 5-0 μείωσε στο καλάθι την διαφορά (12-14 στο 7’) φτάνοντας τους 9π. με τον Φαλ να είναι και πάλι εκεί για το 14-17 στο 8’. Οι ερυθρόλευκοι στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου αύξησαν την διαφορά στο +5 (14-19), ωστόσο ένα καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ έριξε την διαφορά και πάλι στο καλάθι (17-19).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την 2η περίοδο με σερί 5-0 (17-24 στο 12’), ενώ ο Μπραζντέικις με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στην ύψιστη τιμή της (17-27 +10 στο 13’). Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν αρκετά άστοχο (7/23 σουτ) και το γεγονός αυτό ευνοούσε τον Ολυμπιακό που διατηρούσε την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (20-31 στο 14’). Ο Πετρούσεφ σημείωσε το πρώτο του καλάθι με την κόκκινη φανέλα ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διάφορά στους 13π. (20-33) με τον Σέρβο να γράφει και το 22-35 στο 16’ δείχνοντας ότι είναι ένας παίκτης που θα βοηθήσει αρκετά τους ερυθρόλευκους. Η Ιταλική ομάδα δεν είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, χάνοντας ακόμα και τα εύκολα καλάθια με τους Φαλ και Πετρούσεφ να κρύβουν το καλάθι σε ορισμένες περιπτώσεις (25-38 στο 19’). Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +13 (28-41) με τους ερυθρόλευκους να παρουσιάζουν πολύ καλό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου εμφανίστηκε η κανονική Βίρτους. Πιο διαβασμένοι οι παίκτες του Μπάνκι πήραν από νωρίς το τρίτο φάουλ του Φαλ, έκλεισαν το δρόμο του Κάνααν με τον Παγιόλα και πίεσαν τον επιρρεπή στο λάθος σήμερα Γουόκαπ με τον Γουίλιαμς-Γκος να επιστρέφει άρον άρον με τη διαφορά να έχει πέσει στο +5 (40-45).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο σε γενικές γραμμές. Όμως οι ερυθρόλευκοι είχαν τις ευκαιρίες τους για να... σιγήσουν την αρένα της Μπολόνια αλλά αστόχησαν σε διαδοχικές εκτελέσεις από τα 6,75μ. Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η άμυνα κυρίως πάνω σε Σενγκέλια και Μπελινέλι έφτιαξε και ήταν ο λόγος του +8 με το οποίο οι ερυθρόλευκοι ξεκινούσαν την τελευταία περίοδο.

Η πίεση των γηπεδούχων είχε αρχίσει να γίνεται ασφυκτική με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα σε ιταλικά χέρια. Ο Ντόμπριτς με τρίποντο έριξε τη διαφορά στο +2 (60-62) και το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή με ένα πεντάλεπτο να απομένει.

Ένα ακόμη μεγάλο σουτ του Λαρεντζάκη έδωσε ανάσα όμως ήταν κάτι παροδικό. Ένα φτωχό λάθος του Πετρούσεφ, μια κάκιστη επίθεση και άλλο ένα τρίποντο του Ντόμπριτς ήταν αρκετά ώστε οι γηπεδούχοι να προσπεράσουν.

Οι αποφάσεις στα τελευταία λεπτά ήταν η μία χειρότερη από την άλλη και με τον Ντάνιελ Χάκετ να αποδεικνύεται ο ήρωας του αγώνα με ένα μεγάλο δίποντο και μια τεράστια άμυνα στον μπλοκαρισμένο Γουόκαπ. Η τελευταία άμυνα βγήκε με τάπα του Φαλ στον Σενγκέλια όμως ο Γουόκαπ ενώ έβγαινε μόνος του στον αιφνιδιασμό αποφάσισε αντί να κάνει λέι-απ να πασάρει στο τρίποντο στον μαρκαρισμένο Λαρεντζάκη σε μια ακατανόητη επιλογή.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ

Ομαδικά στατιστικά Βίρτους Μπολόνια: 16/42 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 13/16 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 19 φάουλ

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη