Πετάει... φωτιές ο Παναθηναϊκός, 82-65 τον Ερυθρό Αστέρα [vid]

Πέμπτη, 28 Δεκεμβρίου 2023 - 23:29

Ιδανικό φινάλε στο 2023 από το "τριφύλλι" που "κατάπιε" τον Ερυθρό Αστέρα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ με 82-65 και έφθασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Euroleague, κάνοντας άλμα τετράδας.

Στα πρώτα λεπτά της έναρξης του παιχνιδιού οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νωθρά, με λάθη εκατέρωθεν. Η πρώτη αλλαγή του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Ματίας Λεσόρ, που αντικατέστησε τον Κώστα Αντεντοκούνμπο που δεν μπήκε στην εξίσωση της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε αρκετά με την επαφή στα όρια του φάουλ, με τους ψηλούς του “τριφυλλιού” να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο σέρβικο καλάθι. Αρνητικός στη πρώτη περίοδο για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς, με τον Σέρβο γκαρντ να παίρνει λάθος αποφάσεις στην επίθεση, ενώ στην άμυνα έχασε τον Καλαϊτζάκη που δημιούργησε και σκόραρε δυο φορές. Η διαφορές των δυο ομάδων ήταν μικρές στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να κλείνει στο 20-17, δείχνοντας από την αρχή πως ο αγώνας είχε πολύ δρόμο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το νέο πρόσωπο στη πεντάδα του Παναθηναϊκού ήταν ο Χουάντσο που μπήκε για να δώσει ανάσες στον Ντίνο Μήτογλου. Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν αυτός που κρατούσε μπροστά τους “πράσινους” στο παιχνίδι, με τις επιλογές του από την γραμμή του τριπόντου δεν τον πρόδωσε κάνοντας το 27-21. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, καθώς λόγω των λαθών που έκαναν οι δυο ομάδες, κανένας δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Νέντοβιτς από το τελευταίο καλάθι που πέτυχε ο Γκραντ, ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας στους δυο πόντους. Στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου το “τριφύλλι” έκανε ένα σερί 5-0 κάνοντας το 34-27, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει time out. Το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στους επτά πόντους (38-31) με τα δυο σύνολα να μην έχουν βρει ρυθμό, με την αναμέτρηση να έχει πολλά νεκρά διαστήματα, με το Παναθηναϊκό να είναι καλός αμυντικά, αλλά με αρκετές χαμένες επιθέσεις που κρατούσαν τον Ερυθρό στο κόλπο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα, έμεναν κοντά στο σκορ, με κορυφαίο μακράν του δεύτερου Τζόελ Μπολομπόι να δίνει επικές μάχες με τον Ματίας Λεσόρ, καθώς δεν είχε καμία συμπαράσταση με εξαίρεση τα διαστήματα που ο Ντος Σάντος έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο. Οι “πράσινοι” με την φωνή των φίλων της ομάδας τους έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, αποκτώντας και διψήφια διαφορά στο τέλος της περιόδου με το 61-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” έκανε διαχείριση του παιχνιδιού, με τον Βιλντόσα και τον Χουάντσο να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση. Όλες οι μπάλες περνούσαν από τα χέρια του Κώστα Σλούκα, ενώ ο παίκτης έκπληξη για την ομάδα του Αταμάν ήταν ο Κώστας Αντεντοκούνμπο, που έκανε πολλά πράγματα σκοράροντας και μαζεύοντας κρίσιμα ριμπάουντ στην άμυνα. Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Ερυθρό να μην μπορεί να ακολουθήσει και το τελικό σκορ να είναι το 82-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 2 , Μπαλτσερόφκσι , Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκραντ 14 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Ναν 6 (0/5 τρίποντα) , Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 8 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Γκριγκόνις 9 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ερνανγκόμεθ 4 (0/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Μήτογλου 15 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς , Τεοντόσιτς (0/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Χάνγκα 6 (0/4 τρίποντα, 2 λάθη), Νταβιντόβατς 2 (7 ριμπάουντ) , Μίτροβιτς 12 (6 ριμπάουντ) , Λάζιτς , Σιμόνοβιτς , Τόμπι 2 , Μπόλομποϊ 15 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 15 (1/4 τρίποντα, 4 λάθη), Γκιεντράιτις 1 , Ντος Σάντος 12 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).