Τρομερός Παναθηναϊκός, «διέλυσε» τη Μονακό με 88-63 [vid]

Πέμπτη, 11 Ιανουαρίου 2024 - 23:09

Απίστευτη εμφάνιση από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που σκόρπισε τους Μονεγάσκους στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 88-63, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με το τζάμπολ της αναμέτρησης, η πρώτη μονομαχία ήταν μεταξύ των Μάικ Τζέιμς και Τζέριαν Γκραντ, με τον Αμερικανό του Παναθηναϊκού να έχει το πάνω χέρι στις πρώτες θέσεις, κλείνοντας τους χώρους σε αυτόν της Μονακό. Οι “πράσινοι” μετά τα πρώτα δυο λεπτά ήταν καταιγιστικοί, καθώς πέτυχαν διαδοχικά τρίποντα με τους Ναν, Γκριγκόνις και Μήτογλου για να χτίσουν μια διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου προηγούμενοι με 21-9. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν έμεινε εκεί, καθώς συνέχισε να εκτελεί από τα 6.75 φτάνοντας το σκορ στο 27-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου δείχνοντας από την αρχή της προθέσεις της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την διαφορά που είχαν φτιάξει στη πρώτη περίοδο, έχοντας λύσεις από τα βασικά γρανάζια της μηχανής που είχε φτιάξει ο Εργκίν Αταμάν. Μετά την αποχώρηση του Τζέριαν Γκραντ από το παρκέ, ο Παναθηναϊκός κόλλησε στην επίθεση και δέχθηκε και αρκετούς πόντους στο τρανζίσιον, με την Μονακό να σκοράρει με τον Μοτιεγιούνας και τον Ντιαλό φτάνοντας την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (37-28). Ο Τούρκος τεχνικός πέρασε τον Χουάντσο στην θέση του Μήτογλου, με σκοπό να του δώσει ανάσες και ο Ισπανός με μια ασίστ και ένα κάρφωμα, άλλαξε πάλι την ροή του παιχνιδιού, με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να καλεί time-out για να μαζέψει τους παίκτες του. Το “τριφύλλι” έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 43-30 βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό έμεινε στάσιμη στα πρώτα λεπτά με τον Μάικ Τζέιμς να μένει μακριά από το πεδίο δράσης του έχοντας μόνο τρεις πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχαν καλές επιλογές στην επίθεση, τροφοδοτώντας τον Ματίας Λεσόρ για να πετύχει εύκολους πόντους με την απουσία του Μοτιεγιούνας. Οι Γάλλοι δεν είχαν κανένα συνειρμό, με τις επιλογές που έκαναν να μην φτάνει προς το καλάθι, κάνοντας πολλά λάθη. Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να μην αφήνει ψεγάδι ανατροπής του σκορ. Η δημιουργία του Σλούκα μαζί με την κυριαρχία του Λεσόρ απέναντι στους ψηλούς της Μονακό εκτόξευσε το σκορ στους 21 πόντους, με την περίοδο να κλείνει στο 64-44 μετά από βολές του Τζέιμς.

Στη τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε συντήρηση, με τους Μονεγάσκους να μην έχουν καμία απάντηση και διάθεση να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο κόσμος του “τριφυλλιού” δεν σταμάτησε να “σπρώχνει” με την φωνή τους “πράσινους” που επανέφεραν την διαφορά στο +20 (80-60) μερικά λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό σκορ 88-63 έδωσε φτερά στους γηπεδούχους που έφτασαν τις 13 νίκες στην φετινή Euroleague, με την Μονακό να υποχωρεί στις 11 νίκες με 10 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63