Κυριαρχικός Ολυμπιακός, 89-72 τη Μακάμπι [vid]

Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου 2024 - 23:41

Σπουδαία εμφάνιση από το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, που επικράτησε εύκολα με 89-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κατάμεστο ΣΕΦ για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Με φρενήρη ρυθμό μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι και με πόντους των Πίτερς, Kάνααν και Μιλουτίνοφ προηγήθηκε με 12-4 στο 5′. Η Μακάμπι απάντησε με τρίποντο του Μπλατ για το 12-7. Οι γηπεδούχοι, ήταν εντυπωσιακοί και με τους Μιλουτίνοφ και Κάνααν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 για το 20-7. Η Μακάμπι έμενε κοντά εξαιτίας των Μπλατ και Ντι Μπαρτολομέο, που εκτελούσαν από μακριά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Ριβέρο, αλλά τον Ολυμπιακό να προηγείται με 26-18.

Στη δεύτερη περίοδο και με τις αλλαγές του Ολυμπιακού, η Μακάμπι βρήκε λύσεις και με ένα επιμέρους 10-2 σερί, ισοφάρισαν σε 28-28 στο 14′. Με Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ να σκοράρουν, οι Πειραιώτες πήραν… αέρα 6 πόντων, 36-30 στο 16′. Οι ερυθρόλευκοι, πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 6, 42-36. Μεγάλο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο για τον Νίκολα Μιλουτίνοφ που είχε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός. Κάνααν, Πίτερς και Γουόκαπ, έβαζαν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Μιλουτίνοφ ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες και οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στους 16, 57-41 στο 25′. H Μακάμπι με τους Κόλσον και Μπάλντγουιν σκόραρε και μείωσε στους 11, 61-49. Με 7-1 σερί, ο Ολυμπιακός έκανε το 67-50. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 69-57 με τρίποντο του Γουέμπ.

Με 9-0 επιμέρους σερί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με τον Κάνααν να έχει σε αυτό το σημείο 4/6 τρίποντο και τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν την διαφορά στους 21 πόντους, 78-57. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στους 15, 81-66 στο 36′. Οι γηπεδούχοι, δεν θορυβήθηκαν και πήραν τη νίκη με 89-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Παπανικολάου 7 (2/7 σουτ, 2 ασίστ), Πίτερς 17 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 5 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 20 (8/13 δίποντα, 4/5 βολές, 20 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ, Γουέμπ 3 (1/4 σουτ), Μπάλντουιν 18 (5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μένκο 5 (1), Σόρκιν 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριβέρο 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαγέρ, Νίμπο 3 (9 ριμπάουντ), Μπλατ 10 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόλσον 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ).