BCL: Ο Προμηθέας λύγισε τη Βασίλισσα [vid]

Τρίτη, 23 Ιανουαρίου 2024 - 21:23

Σε ένα ματς... θρίλερ, ο Προμηθέας ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη "Βασίλισσα" με 80-79 στο πλαίσιο της αναμέτρησης για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League. Υπενθυμίζεται ότι η ΑΕΚ πέρασε απευθείας ως πρώτη από τον όμιλό της στους "16" με τον Προμηθέα να παίζει Play in με τη Λε Μαν και  να την αποκλείει με 2-0.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα ενώ η ΑΕΚ καθυστέρησε να βρει στόχο από μακριά (3/9), αλλά όταν το έκανε έμοιαζε να έχει βρει τη λύση. Με το σκορ στο 27-24, η Ένωση έκανε σερί 12-0 και επί μέρους 14-1 και ξέφυγε με 38-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άντονι Κάουαν... ντύθηκε Χέιλ, αλλά ο γκαρντ των Πατρινών με 8 σερί πόντους έβαλε δύσκολα στους αντιπάλους του. Ο Προμηθέας έτρεξε σερί 10-0 για να περάσει μπροστά και έτσι οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 25-15 (επί μέρους) στην περίοδο και πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των τριών πόντων. ανέβασαν τη διαφορά στο +7 και έμοιαζαν να έχουν πάρει για τα καλά κεφάλι στο ματς.(65-58).

Η ΑΕΚ όμως δεν μπορούσε να παρατήσει και με σερί 5-0 (τρίποντο Ραντλ, κλέψιμο ο ίδιος και καλάθι ο Τίλμαν) μείωσε στο καλάθι (65-63). Οι 3/3 βολές του Τίλμαν (από φάουλ και μία τεχνική ποινή στον Κόφεϊ) έφερε ακόμα μία ισοπαλία στο ματς (68-68). Μάλιστα η ομάδα του Πλάθα πέρασε μπροστά στο σκορ με το καλάθι του Όστιν Χόλινς. (71-69, 4 λεπτά πριν το τέλος).

Ο Προμηθέας με ένα ακόμα τρίποντο πήρε και πάλι τα ινία στο ματς και αυτό μετατράπηκε σε θρίλερ. Η ΑΕΚ πέταξε την επίθεσή της, ο Προμηθέας με τον Κόνιαρη πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έτσι ο Χέιλ κέρδισε το δικαίωμα να πάει στις βολές. Στα τελευταία λεπτά έσπασαν... καρδιές, με τον Προμηθέα όμως να διατηρεί το προβάδισμά του και να παίρνει τη δύσκολη νίκη με 80-79.