Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ [vid]

Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου 2024 - 21:29

Η "Βασίλισσα" υπέστη την τρίτη της ήττα αυτή τη φορά από τη Μούρθια με 84-79, στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Basketball Champions League και πλέον η υπόθεση πρόκριση είναι θαύμα.

H AEK γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς καθώς ηττήθηκε και από τη Μούρθια με 79-84 στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων και έπεσε στο 0-3. Ο ΜακΡέι ήταν κορυφαίος όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που προβλημάτισε για ακόμη μια φορά με την εμφάνισή της.

Από την άλλη η Μούρθια ανέβηκε στο 3-0 πριν αντιμετωπίσει τον Προμηθέα στην Πάτρα και συνεχίζει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Η Μούρθια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-2 στο δίλεπτο ενώ στη συνέχεια, η «Ένωση» ανέβασε στροφές και με μπροστάρηδες τους Κουζέλογλου και ΜακΡέι έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 11-5. Παρόλα αυτά, η Μούρθια βρήκε τον τρόπο με τα μακρινά σουτ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 για το 27-25.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με πολλά και μαζεμένα λάθη, που είχαν ως αποτέλεσμα να κρατηθεί σε χαμηλά επίπεδα το σκορ. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ είχε έτρεξε ένα σερί 7-0 δια χειρός Μόργκαν, Νετζήπογλου και Χόλινς για το 34-30 στο 16’, αντλώντας ενέργεια από την άμυνά της. Παρ’ όλα αυτά, οι Ισπανοί με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ τους έκαναν ζημιά στην ομάδα του Ηλία Ζούρου που πήγε στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ 42-39.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά στην τρίτη περίοδο, κρατώντας τη Μούρθια χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά ενώ παράλληλα, η ίδια, κατάφερε ένα σερί 9-0 για το 48-42 στο 24'. Εκεί όμως ήρθε η... πτώση καθώς οι Ισπανοί βρήκαν ελεύθερα τρίποντα και με ένα εντυπωσιακό 14-2 στα επόμενα 2,5 λεπτά, ανέβασαν το σκορ στο 50-56, ενώ ο ΜακΡει λειτουργούσε μόνος ανεβάζοντας το σκορ της περιόδου στο 60-62.

Η Ένωση το πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως αυτά που έκανε στο παρκέ η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν ήταν αρκετά, με τη Μούρθια να επικρατεί 79-84 και να υποχρεώνει τη "Βασίλισσα" σε μια ακόμη ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τη Χάποελ Χολόν (5/3 στις 20:45), ενώ η Μούρθια θα παίξει στην Πάτρα με τον Προμηθέα (5/3 στις 19:00).