Ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του ο Άρης

Σάββατο, 23 Μαρτίου 2024 - 21:10

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας άνετα το Λαύριο με 84-60, στα πλαίσια της 22ης και τελευταίας για την κανονική περίοδο, αγωνιστικής της Basket League.

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη ο οποίος επικράτησε 84-60 του Λαυρίου πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας τον αντίπαλο στους 22 πόντους, ενώ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στο επιθετικό κομμάτι, με 6/11 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και συνολικά 18 ασίστ.

Ο Άρης ξεκίνησε με 8-3, πριν οι φιλοξενούμενοι κάνουν σερί 0-7, για το 8-10. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα, όμως το δεκάλεπτο έληξε στο 20-21. Το σκορ έγινε 24-21, όμως το Λαύριο ισοφάρισε σε 29-29 και το πρώτο μέρος τελείωσε στην απόλυτη ισορροπία και το 38-38.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης έσφιξε την άμυνά του και βρίσκοντας σκορ έξω από τα 6.75, έφτασε σε διψήφια διαφορά (52-42), κλείνοντας την περίοδο στο 62-47. Με δύο τρίποντα των Τολιόπουλου και Μπλούμπεργκς, ο Άρης έφτασε στο +17 (70-53) Η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους (74-53) και οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στην άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-47, 84-60.