Πήρε το πλεονέκτημα ο Παναθηναϊκός, 84-75 την Άλμπα

Πέμπτη, 11 Απριλίου 2024 - 23:20

Σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ, οι πράσινοι πάτησαν το... γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και "κατάπιαν" την γερμανική ομάδα, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την κανονική περίοδο της Euroleague, καθώς τερμάτισαν στη δεύτερη θέση.

Για τρεις περιόδους ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε… υπερόπτης απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, δεν είχε πάθος, ενέργεια και διάθεση, όμως στο φινάλε τα διόρθωσε όλα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν σοβαρεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και μπροστά σε ένα καυτό και ασφυκτικά γεμάτο ΟΑΚΑ, πήρε την νίκη και μαζί το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ της Euroleague, μέσω της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Στην τελευταία περίοδο, ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν εκείνος που έδωσε την απαιτούμενη και απαραίτητη ενέργεια προκειμένου να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός από το -3 του 30' και με σερί 13-0 να προηγηθεί με δέκα πόντους διαφορά (73-63 στο 34') έχοντας βρει το διάστημα που έψαχνε σε όλο το ματς. Ο Στέρλινγκ Μπράουν με τρίποντο για το 73-66 σταμάτησε το πράσινο μομέντουμ ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια. Η διαφορά επέστρεψε σε διψήφια νούμερα (78-66 στο 38') έχοντας κλειδώσει ο Παναθηναϊκός την Άλμπα, την οποία και περιόρισε σε μόλις 12 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 16 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ (0/3 σουτ, 1 κλέψιμο), Ναν 28 (6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Λεσόρ 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές), Αντετοκούνμπο 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (3/7 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπαόυντ, Μήτογλου 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Μπράουν 12 (2/6 τρίποντα), Βέτζελ 4, Ντίλοου 8 (2), Σνάιντερ 2, Τόμας 8 (2), Χέρμανσον 9 (3 ριμπάουντ), Νίκιτς, Σάμαρ 12 (2), Ολίντι 4, Κουμάντζι 13 (6/11 δίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Ράπικιου 3 (1), Μπιν.