Λύγισε τον Παναθηναϊκό η Μακάμπι! [vid]

Τρίτη, 30 Απριλίου 2024 - 22:33

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο στο Χάλα Πιονίρ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή με τον Κέντρικ Ναν να ηγείται. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τον Λορέντζο Μπράουν να κάνει το 85-83 και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του

Οι πράσινοι επέστρεψαν στο παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να επικρατεί 85-83 στο Game 3 και να κάνει το 2-1.

Ο αγώνας

Η Μακάμπι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από την πρώτη περίοδο κατάφερε να φέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 21-11. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 23-11 και τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις 3/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/8 βολές.

Οι Ισραηλινοί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και μάλιστα άνοιξαν τη διαφορά στους 15 πόντους για το 46-31 στο 18'46''. Οι Πράσινοι όμως κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να κάνουν το 46-37 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -9 με τους Μήτογλου και Ναν να σκοράρουν τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο, οι πράσινοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, με τον Κέντρικ Ναν να βάζει το πρώτο καλάθι και να φτάνει τους 10 πόντους. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Λαού έκανε ένα επί μέρους 11-0 για το 57-39 στο 33'46". Η Μακάμπι συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να βρίσκει τον καλό της εαυτό για να σκοράρει 9 σερί πόντους και να πλησίαζει σε 64-56 (29'35"). Ο Μπράουν από την άλλη με εύστοχο τρίποντο στο τέλος της περιόδου έκανε το 67-55.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους πράσινους, με τους Κέντρικ Ναν και Λούκα Βιλντόσα να ευστοχούν σε τρίποντα και να φέρνουν την ομάδα τους στο -6 για τον 69-63. Παρόλα αυτά ο Μπράουν έκανε το 75-65 ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πάλι να μειώσει για το 78-70 ενώ στη συνέχεια η Μακάμπι με τους Γουέμπ και Μπράουν έκανε το 81-70 στα 3'51" πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια τα έδωσε όλα για όλα. Αρχικά η βολή του Λεσόρ, ενώ στη συνέχεια το τρίποντο του Παπαπέτρου έκαναν το 81-74. Έπειτα ο Ναν με εύστοχο τρίποντο έκανε το 81-79, με τον Αμερικανό να φέρνει το ματς στον... πόντο για το 83-82 στα 76'' πριν το τέλος.

Ο Λεσόρ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 83-83 με τον Μπράουν να ευστοχεί στις βολές μετά το φάουλ που κέρδισε και να διαμορφώνει το τελικό 85-83.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Μόγκουλκοτς, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83