Ζωντανός ο Παναθηναϊκός, 88-95 την Μακάμπι Τελ Αβίβ! [vid]

Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024 - 23:44
Με μεγάλη εμφάνιση του Κώστα Σλούκα και άξιο συμπαραστάτη τον Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο διπλό επί της Μακάμπι, πλέον όλα θα κριθούν στο πέμπτο ματς στο "ηφαίστειο" του ΟΑΚΑ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τις άμυνες πολύ χαλαρές και το ρίσκο της χρησιμοποίησης του Μπόλντγουιν να μην πιάνει καθώς δεν μπορούσε να ακολουθήσει το μαρκάρισμα του Ναν που πήρε τη σκυτάλη από τον Σλούκα που πέτυχε τους πρώτους πέντε πόντους του ΠΑΟ.

Η βελτίωση στην άμυνα έφερε τις επιπλέον κατοχές για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση των έξι πρώτων λεπτών στο +8 (12-20). Tελικά η βελτίωση στην άμυνα ήταν η εξαίρεση σε ένα δεκάλεπτο που η Μακάμπι το ολοκλήρωσε με ένα 17-6 και 4/7 τρίποντα για το 29-26 της πρώτης περιόδου.

Το ματς στη δεύτερη περίοδο διατήρησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι αλλά και τις άμυνες με τα μάτια. Οι δύο ομάδες ουσιαστικά αντάλλαζαν καλάθια με τη μεγαλύτερη διαφορά να είναι για τη Μακάμπι στους πέντε πόντους.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε υψηλά τα ποσοστά του: 16/21 δίποντα και +4 στα ριμπάουντ αλλά η Μακάμπι στο ημίχρονο δεν είχε κάνει ούτε ένα λάθος (!) και πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με την ελάχιστη διαφορά του ενός πόντου (50-49).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ ξεκίνησε με δύο τρίποντα αλλά η Μακάμπι ισοφάρισε άμεσα με ένα γρήγορο 5-0. Το σχήμα με τους τρεις κοντούς που δοκίμασε ο Αταμάν φάνηκε να λειτουργεί και ο Ναν συνέχισε να οργιάζει επιθετικά.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και το 68-68 αλλά ένα τρίποντο από τον Μήτογλου και ένα έμμεσο τρίποντο από τον Σλούκα έδωσαν αέρα 6 πόντων στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, πριν ο Κόλσον μειώσει σε 69-74 για το τέλος της περιόδου. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «Πράσινοι» σε αυτό το δεκάλεπτο είχαν 0 λάθη.

Με ένα 9-0 η Μακάμπι ουσιαστικά θα γκρεμίσει ότι έκτισε ο ΠΑΟ σε λιγότερο από 2:30 λεπτά φτάνοντας στο 78-74 πολύ εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν να δώσουν φάουλ, ήταν οι περισσότεροι φορτωμένοι με προσωπικά και η άμυνα δεν ήταν τόσο επιθετική.

Ο Ναν που έπαιζε με τέσσερα φάουλ συνέχισε να τραβάει κουπί κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ και η άμυνα των «Πρασίνων» μασούσε σίδερα στα τελευταία τρία λεπτά, Σλούκας, Λεσόρ και φυσικά Ναν έδειξαν χαρακτήρα και ο Παναθηναϊκός δια πυρός και σιδήρου θα γυρίσει την σειρά στην Αθήνα για ένα επικό game 5

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ, Μπράουν 17 (8/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 3 (3 ασίστ), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 10 (2/7 τρίποντα), Ριβέρο 9 (1), Κοέν 2, Νίμπο 12 (6/7 δίποντα, 0/1 βολή), Μπλατ 14 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, Κόλσον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γκραντ (4 ριμπάουντ), Ναν 27 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 8 (2), Μήτογλου 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι Τελ Αβίβ: 25/40 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 11/16 βολές, 34 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού AKTOR: 25/40 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 18/22 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη, 6 μπλοκ

* Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi
21+| ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ:ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.