Μείωσε σε 2-1 ο Παναθηναϊκός, 83-76 τον Ολυμπιακό [vid]

Δευτέρα, 10 Ιουνίου 2024 - 23:10

«Ζωντανός» στη διεκδίκηση του τίτλου της Basket League έμεινε ο Παναθηναϊκός, νικώντας με 83-76 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, με την σειρά των τελικών που πλέον είναι στο 2-1 να μεταφέρεται στο ΣΕΦ (Τετάρτη, 21:15).

Ο Παναθηναϊκός είχε ξεφύγει με μεγάλη διαφορά (+15) αλλά έκανε τα εύκολα δύσκολα επιτρέποντας στους "ερυθρόλευκους" όχι απλώς να επιστρέψουν αλλά και να προηγηθούν με 72-73 στα 4.39'' για το τέλος. Εκεί όμως ανέκτησαν τον έλεγχο και έβαλαν τα κρίσιμα καλάθια κατακτώντας την πρώτη τους νίκη στους τελικούς. Η συνέχεια πλέον θα δοθεί την Τετάρτη στο ΣΕΦ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και υπήρξαν πολλά φάουλ και βολές στο ξεκίνημα. Πήγαιναν πόντο πόντο στο σκορ μέχρι και το 19-18. Λεσόρ και Ναν αύξησαν όμως το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό στο τέλος του δεκαλέπτου, σε 23-18 και επέτρεψαν στην ομάδα τους να ξεφύγει στη συνέχεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την είσοδο του Κώστα Αντετοκούνμπο να δίνει ώθηση σε άμυνα και επίθεση (6 πόντους, 5 ριμπάουντ), ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 13-0, με τον Ναν να φτάνει παράλληλα στους 15 πόντους. Ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει με τον Πίτερς να βρίσκει σκορ από μακριά. Οι Πειραιώτες κατάφεραν έτσι πάντως να “μαζέψουν” τη διαφορά στο 43-34 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άνοιξε με ακόμη περισσότερο πείσμα στο παρκέ, με τον Λεσόρ να παραμένει αγρίμι και με τον Πίτερς να μειώνει στους οκτώ (49-41) μετά από κλέψιμο, κερδισμένο φάουλ και 2/2 βολές. Τα τρίποντα των Παπαπέτρου - Ναν δεν τρόμαξαν τον Ολυμπιακό, που είχε εκπληκτική αντίδραση, μείωσε στους έξι (56-50) με βολές του Κάναν, μείωσε στους τέσσερις (61-57) με γκολ-φάουλ του Πετρούσεβ και στο δίποντο (61-59) με αυτοκαλάθι του Ερνανγκόμεθ που έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Κάναν και Πετρούσεβ χρεώθηκαν με τέταρτο φάουλ στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε τα ομαδικά μέσα σε 2:30 και όλα έδειχναν να λειτουργούν υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Ναν με βολές έγραψε το 72-66 στο 34', ο Κάναν απάντησε αμέσως για το 72-69, ο Ναν έκανε αντιαθλητικό στον Μιλουτίνοβ και ο Σέρβος με 2/2 μείωσε στον πόντο πριν καρφώσει για το προσπέρασμα. Ο Λεσόρ απάντησε με γκολ-φάουλ, ο Παπαπέτρου έβαλε τρίποντο για το 78-73 και ο Σλούκας έγραψε το 80-73 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου 8 (2), Γκραντ 7, Ναν 21 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 17 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 6, Βιλντόσα, Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος (0/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού: 25/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 18/25 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 19/38 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/15 βολές, 30 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 26 φάουλ