Η Μπόρνμουθ πήρε το ντέρμπι ανόδου με 1-0 επί της Νότιγχαμ

Τρίτη, 3 Μαΐου 2022 - 23:43

Επιστροφή στην Premier League για την ομάδα της Μπόρνμουθ μετά την σημερινή της νίκη  στο ντέρμπι ανόδου επί της Νότιγχαμ με 1-0

Η Μπόρνμουθ πήρε το ντέρμπι ανόδου με 1-0 επί της Νότιγχαμ στο "Βαϊτάλιτι" εξασφάλισε την επιστροφή της στην Premier League έπειτα από δύο χρόνια απουσίας.

Η ομάδα του Σκοτ Πάρκερ επικράτησε χάρη σε γκολ του Κίφερ Μουρ επτά λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης και επέστρεψε ακολουθώντας τη Φούλαμ στην Premier League, εξασφαλίζοντας μεταξύ άλλων μίνιμουμ 193.000.000 ευρώ σε βάθος τριετίας.

Ο αγώνας:

H ομάδα των γηπεδούχων μπήκε στο 1ο ημίχρονο πιο αποφασισμένη και πήραν την μπάλα στα πόδια τους, προσπαθώντας να δημιουργήσουν φάσεις . Όμως τις καλύτερες στιγμές τι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σαμ Σάριτζ στο 10 λεπτό της αναμέτρησης να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο 34' ο Μπρέναν Τζόνσον να σουτάρει μέσα από την περιοχή με τον Τζόρνταν Ζεμούρα να καταφέρνει να αποκρούσει με τάκλιν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετικό με τα «Κεράσια» να μπαίνουν ακόμη πιο δυνατά, έκλεισαν χώρους, κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα και με κορυφαίο τον Κρίστι απειλούσαν προσπαθώντας να πετύχουν το περιζήτητο γκολ. Η ομάδα της Νότιγχαμ Φόρεστ φάνηκε να μην έχει πλέον λύσεις, παρουσίασαν σημάδια κόπωσης και σταμάτησε να είναι επικίνδυνη στην κόντρα. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα μετέτρεψαν τον αγώνα σε μονόλογο χάνοντας μάλιστα και αρκετές ευκαιρίες, με τον Σαμπά να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή του αγώνα. Οι παίκτες των δύο ομάδων πήραν κάποιες ανάσες κατά την διάρκεια των τραυματισμών που είχαν και οι δύο ομάδες που διέκοπταν τη ροή του αγώνα.

Η ομάδα του Σκοτ Πάρκερ συνέχιζε να πιέζει όλο και περισσότερο μέχρι που ήρθε η στιγμή της δικαίωσης.

Σε μία δουλεμένη στατική φάση όπως φάνηκε , στο 83 λεπτό της αναμέτρησης μετά από μία εκτέλεση ο Μουρ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή με τον Ουαλό με δυνατό σουτ να πετυχαίνει το γκολ και να κάνει το 1-0. Το γκολ αυτό αποδείχθηκε "χρυσό" για την Μπόρνμουθ, αφού το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να τερματίζει στη 2η της κατηγορίας, μία αγωνιστική πριν από το τέλος, στέλνοντας οριστικά τη Νότιγχαμ στα playoffs.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Τράβερς, Σμιθ, Φίλιπς, Κέλι, Ζεμούρα, Λέρμα (60' Μουρ), Κουκ, Κρίστι (88' Πίρσον), Μπίλινγκ, Άντονι (88' Μέφαμ), Σολάνκε

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Σαμπά, Γουόραλ, Κουκ (86' Μάιτεν), Μακένα, Σπενς, Γέιτς, Γκάρνερ, Κόλμπακ (86' Λόλεϊ), Ζινκεράγκελ, Τζόνσον, Σάριτζ