Ο Παναθηναϊκός νικητής στο ντέρμπι, «βλέπει» 2η θέση

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 - 23:13

Οι «πράσινοι» μετά από 8 χρόνια νίκησαν (2-1) τον Ολυμπιακό και γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» και είναι στο -2 από τον ΠΑΟΚ.

Στο ντέρμπι των δύο «αιωνίων» στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», η μπίλια έκατσε τελικά στο πράσινο. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέτυχε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και των δύο ημιχρόνων, στοιχεία που έκρινε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός υστέρησε σε μεγάλο βαθμό και παρότι μείωσε στο 70ό λεπτό, δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο.

Γρήγορο προβάδισμα με Παλάσιος

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά είχε την μπάλα στα πόδια, είχε την κατοχή. Αλλά στην πρώτη κόντρα επίθεση των «πράσινων», ο Παλάσιος κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα. Κινήθηκε παράλληλα με την γραμμή της μεγάλης περιοχής και από θέση λίγο δεξιά, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Βατσλίκ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Έτσι, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 στο 10ο λεπτό. Στο 15’ θα μπορούσαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Βατσλίκ είπε… όχι στον Παλάσιος. Στο 36’ και στην κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπρινιόλι. Η καλύτερη στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ροντρίγκες, αλλά στο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε, ο Ιταλός γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟ το 0-2, μείωσε ο Ολυμπιακός στο 70ό λεπτό

Οι δύο προπονητές έκανε τις κινήσεις από τον πάγκο με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ειδικά ο Μαρτίνς για τον Ολυμπιακό διαφοροποίησε και τη διάταξη, βάζοντας τον Τικίνιο δίπλα στον Ελ Αραμπί. Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στον ματς τον Ρούμπεν Πέρεθ για να κρατήσει μπάλα. Στο 54’ η άμυνα των «ερυθρολεύκων» πιάστηκε στον… ύπνο. Κόρνερ του Αϊτόρ, Κουρμπέλης και Σένκεφελντ κινήθηκαν στην πορεία της μπάλας με τον Παπασταθόπουλο να προσπαθεί να την απομακρύνει. Τελικά, ο Ολλανδός αμυντικός ήταν εκείνος που σημείωσε το 0-2 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 70ό λεπτό με παρόμοιο τρόπο. Κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Ελ Αραμπί και ο Τικίνιο μείωσε σε 1-2, με το στήθος. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά οι «πράσινοι» είχαν σωστές αντιδράσεις και κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε. Έτσι, έφυγαν νικητές από το «Γ. Καραϊσκάκης» μετά από 8 χρόνια.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46’ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79’ Κανέ), Μαντί Καμαρά, Λόπες (79’ Μασούρας), Αγκιμπού Καμαρά (46’ Τικίνιο), Ροντρίγκες (64’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Σάντσες, Κουρμπέλης (78’ Χουάνκαρ), Αλεξανδρόπουλος (46’ Ρούμπεν Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (63’ Βιτάλ), Ιωαννίδης (23’ Καρλίτος), Αϊτόρ (63’ Χατζηγιοβάνης).

11/05/2022Super League 1: Championship Round