Πεντάρα για την Σίτι και ξανά +3 από τη Λίβερπουλ (vids)

Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022 - 00:52

Με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να πετυχαίνει 4-1 γκολ, οι «πολίτες» του Μάντσεστερ συνέτριψαν 5-1 την Γουλβς στο «Μολινό» και έκαναν ένα ακόμα βήμα για το πρωτάθλημα στην Αγγλία.

Με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να κάνει... όργια στον αγωνιστικό χώρο του «Μολινό», η Σίτι συνέτριψε 5-1 την Γουλβς και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση της φετινής Premier League. Ο Βέλγος ήταν σε μεγάλη βραδιά, πέτυχε 4 γκολ και οδήγησε τους «πολίτες» ξανά στο +3 από τη δεύτερη Λίβερπουλ, με την ομάδα του Μάντσεστερ να έχει και σημαντικό πλεονέκτημα στη διαφορά τερμάτων. Διότι είναι στο +72, με τους «reds» να έχουν από την πλευρά τους +65, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Σόου από την ομάδα του Γκουαρδιόλα

Ο Ντε Μπρόινε ήταν σε μεγάλα... κέφια. Στο 7' άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει άμεσα η Γουλβς (11') με τον Ντεντόνκερ (1-1). Αλλά ο Βέλγος της Σίτι έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Σκόραρε ξανά, τόσο στο 16' όσο και στο 24', με το σκορ να γίνεται 3-1 για τους «πολίτες» πριν το 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Με το κοινό στο «Μολινό» να παρακολουθεί τη δράση του Κέβιν. Στο 60ό λεπτό πέτυχε το τέταρτο του γκολ, κάνοντας το καρέ. Στο 84' ήταν η σειρά του Στέρλινγκ να βρει δίχτυα για το τελικό 5-1 της ομάδας του Γκουαρδιόλα.Διπλό για... σεντόνι από την Τσέλσι

Η ομάδα του Τούχελ επέστρεψε στις νίκες. Με μια εμφατική επικράτηση. Νίκησε 3-0 στην έδρα της Λιντς και πάτησε για τα καλά μέσα στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στο UEFA Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου. Το γρήγορο γκολ (4') του Μάουντ ήταν καθοριστικό, όπως και η αποβολή του Τζέιμς για την Λιντς στο 24'. Ο Πούλισικ στο 55' πέτυχε το 0-2 και ο Λουκάκου στο 83' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για τους «μπλε» του Λονδίνου.Πολύτιμος βαθμός για την Έβερτον, άνετη νίκη της Λέστερ

Στις άλλες δύο αναμετρήσεις που έγινε το βράδυ της Τετάρτης, η Έβερτον πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό με την ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Γουότφορντ. Ένας βαθμός που φέρνει τα «ζαχαρωτά» στους 36, στο +2 από την Λιντς που έχει και ένα ματς παραπάνω. Σε ό,τι αφορά την Λέστερ, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Η ήδη υποβιβασμένη Νόριτς δεν μπόρεσε να προβάλει καμία αντίδραση. Παρότι το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, η Λέστερ σκόραρε τρεις φορές στο δεύτερο. Με τον Βάρντι (54' και 62') και τον Μάντισον (70'), για να πάρει μια άνετη νίκη με 3-0.