Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με 4άρα στην Ευρώπη

Σάββατο, 14 Μαΐου 2022 - 21:57

Το «τριφύλλι» έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, νίκησε 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και μετά από 5 χρόνια επιστρέφει στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Η μεγάλη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης» πριν λίγα 24ωρα έφερε τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος, αναφορικά με την έξοδο στην Ευρώπη. Για να οριστικοποιηθεί η έξοδός του στα ευρωπαϊκά κύπελλα χρειάζονταν νίκη στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Την πέτυχε και μάλιστα, έδωσε πανηγυρικό τόνο στο ματς. Οι «πράσινοι» νίκησαν 4-0 και έστησαν… πάρτι εξόδου στις διοργανώσεις της UEFA.

Υπεροχή αλλά μόνο 1-0

Ο Παναθηναϊκός από την αρχή ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Δημιούργησε πολλές φάσεις. Θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς πολύ νωρίτερα, αλλά η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Το «γόρδιο δεσμό» τον έλυσε τελικά ο Βιγιαφάνες. Στο 37'. Με δικό του γκολ μετά από φάση διαρκείας έγινε το 1-0 και οι «πράσινοι» μπήκαν στο δρόμο για την επιστροφή στην Ευρώπη.

Το ένα γκολ μετά το άλλο…

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιοβάνοβιτς περισσότερο απελευθερωμένη άρχισε να σκοράρει με καλό ρυθμό. Αρχικά στο 68' ο Μαουρίτσιο με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0. Για να πάρει σειρά ο Καρλίτος. Στο 71' μετά την πάσα του Κουρμπέλη δεν αστόχησε και πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ. Με τον Χουάνκαρ, στο 87', να βάζει το κερασάκι στην… τούρτα. Ο Ισπανός πέτυχε το 4-0 και ολοκλήρωσε τον «πράσινο» θρίαμβο.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (75' Σάρλια), Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς (57' Καρλίτος), Βιγιαφάνιες (57' Μαουρίσιο), Παλάσιος, Μακέντα (66' Κουρμπέλης), Αϊτόρ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Οικονομόπουλος, Ντομίνγκεθ (46' Σιόντης), Σναϊντερ, Στάνκο, Λώλης (60' Μπρένερ), Κύρκος (60' Κόντε), Λιάσος.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.