Παραμονή για την Στουτγάρδη - Κουνάει... σεντόνι η Λειψία [vids]

Σάββατο, 14 Μαΐου 2022 - 23:45

Ένα γκολ, μια κατηγορία. Ο Έντο στο 90'+2 σκόραρε, η Στουτγάρδη νίκησε 2-1 την Κολωνία και έμεινα στην πρώτη κατηγορία. Στέλνοντας τη Χέρτα στο μπαράζ. Στο Champions League η Λειψία.

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε στην Μπουντεσλίγκα. Αν και τα περισσότερα είχαν κριθεί, υπήρχαν δύο σημαντικά ερωτήματα που έψαχναν απάντηση. Ποιά ομάδα θα γλιτώσει τον υποβιβασμό, αλλά και ποια θα πάρει το τέταρτο εισιτήριο για το UEFA Champions League; Όλα αυτά ξεκαθάρισαν το Σάββατο. Με συγκλονιστικό φινάλε σε πολλά ματς. Αυτό έγινε στην Στουτγάρδη, αυτό συνέβη και στο Μπίλεφελντ.

Άλλαξαν όλα τα φινάλε

Η Στουτγάρδη ως τις καθυστερήσεις πήγαινε στο μπαράζ ανόδου/παραμονής με την τρίτη ομάδα από την Μπουντεσλίγκα 2. Αλλά στο 90'+2, με γκολ του Έντο, επικράτησε 2-1 της Κολωνίας και παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία. Την ίδια ώρα, η Χέρτα Βερολίνου ηττήθηκε από την Μπορούσια στο Ντόρτμουντ, 2-1, και θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία για την παραμονή. Αλλά στον έξτρα χρόνο κλήθηκε και το τέταρτο εισιτήριο για το UEFA Champions League. Ο Όρμπαν με γκολ στο 90'+3 ισοφάρισε στην έδρα της Αρμίνια, στέλνοντας την ομάδα του στην κορυφαία, συλλογική διοργάνωση στην Ευρώπη.