Έχασε την ευκαιρία η Έβερτον

Κυριακή, 15 Μαΐου 2022 - 22:39

Η ομάδα του Λάμπαρντ ηττήθηκε με 2-3 από την Μπρέντφορντ

Θα μπορούσε κανέις να πεί ότι ήταν ένα από τα κρισιμότερα ματς για την παραμονή της στην Premier League.

Η ομάδα του Λάμπαρντ γνώρισε ήττα-σοκ στο «Γκούντισον Παρκ» από την «αδιάφορη» βαθμολογικά, Μπρέντφορντ, με 2-3, παρ΄ όλα αυτά παραμένει σαφώς σε καλύτερη μοίρα από τις Μπέρνλι και Λιντς (έχει και ματς λιγότερο από τα «παγώνια»).

Η μάχη για την παραμονή καλά κρατεί… τρεις ομάδες μάχονται για ένα εισιτήριο παραμονής και από τ φαίνεται θα συνεχιστεί μέχρι το φινάλε της σεζόν. Η αποβολή του Μπρανθγουέιτ στο 18ο λεπτό επηρέασε σημαντικά τους «εφοπλιστές», οι οποίοι παρ΄ όλα αυτά προηγήθηκαν με 2-1, αλλά στα μέσα του δεύτερου μέρους δέχτηκαν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και δεν κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα». Τελείωσαν την αναμέτρηση με 9 ποδοσφαιριστές, μετά και την αποβολή του Ροντόν στο 88΄, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Στις επόμενες αγωνιστικές η έβερτον στις 19/05 θα υποδεχθεί την Κρίσταλ Πάλας σε εξ αναβολής ματς και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει στην έδρα της Άρσεναλ, η οποία θα χρειάζεται οπωσδήποτε τους βαθμούς για να τερματίσει 4η και να παίξει στο Champions League. Ίσως και μία νίκη να της είναι αρκετή, ανάλογα πάντα με το τι θα κάνουν οι Μπέρνλι και Λιντς, με την τελευταία να έχει ακόμη ένα ματς, στην έδρα της Μπρέντφορντ, ενώ η Μπέρνλι θα παίξει εκτός στις 19/05 με την Άστον Βίλα σε εξ αναβολής αγώνα του πρωταθλήματος και θα κλείσει την χρονιά υποδεχόμενη την Νιουκάστλ.