Τρίτη, 17 Μαΐου 2022 - 21:57

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε η κάκιστη σεζόν της Ενωσης που υπέκυψε σε ακόμη ένα ντέρμπι. Την εκτέλεσε με χατ-τρικ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί!

2.25 3.2 2.8 1.78 1.81 1.28 3 1.64 2 1.34 1.25 1.54

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν δύο φορές με Τσούμπερ (14΄) και Λιβάι Γκαρσία (48΄), όμως ο Μαροκινός killer είχε άλλα σχέδια.

Η Ενωση μπήκε δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 15', με σουτ του Τσούμπερ έξω από την περιοχή. Ενα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έγινε απειλητικός με τον Φορτούνη και η ισοφάριση ήρθε στο 20', όταν ο Κούντε σέντραρε από τα αριστερά, με τον Στάνκοβιτς να προσπαθεί να διώξει όμως την έστρωσε στον Ελ Αραμπί που είχε εύκολο έργο για να την σπρώξει στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ επανέκτησε το προβάδισμα στο τρίτο λεπτό της επανάληψης, καθώς ο Λιβάι Γκαρσία έκανε τρομερό άλμα που "σκέπασε" γράφοντας το 2-1. Στο 57’ όπου ο Τσούμπερ έφυγε ωραία στο χώρο και σκόραρε από την κάθετη του Τάνκοβιτς αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφ-σάιντ. Στο 69΄, ο Βαλμπουενά έκανε σέντρα, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε σε πρώτο χρόνο την κεφαλιά του Κουντέ, αλλά στη συνέχεια ο Ελ Αραμπί ανενόχλητος έκανε το 2-2.

Στο 76΄ το γκολ του Σάκχοφ ακυρώθηκε από το VAR, για να φτάσουμε στο 87', όπου ο Ελ Αραμπί τιμώρησε και πάλι την άμυνα των γηπεδούχων.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μήτογλου (53' λ. τρ. Κορνέζος), Λε Ταλέκ, Σβάρνας (78' Ρότα), Μισελέν, Χατζισαφί, Κριχόβιακ (46' λ. τρ. Σάκχοφ), Μοχαμάντι (78' Μιτάι), Τάνκοβιτς, Τσούμπερ, Γκαρσία (83' λ. τρ. Μουστακόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (90' Καραργύρης), Ανδρούτσος, Κίτσος, Σισέ, Μπα, Κούντε, Μπουχαλάκης (80' Κανέ), Βρουσάι (64' Λόπες), Βαλμπουενά (80' Καρβάλιο), Φορτούνης (46' Μασούρας), Ελ Αραμπί.

17/05/2022Super League 1: Championship Round