Νταμπλ η Πόρτο (vid)

Κυριακή, 22 Μαΐου 2022 - 22:21

Με πανηγυρικό τρόπο έκλεισε η σεζόν για τους δράκους του Οπόρτο, που επικρατώντας 3-1 της Τοντέλα στον τελικό κυπέλλου πανηγύρισαν το νταμπλ.

Οι «δράκοι» προηγήθηκαν με τον Ταρεμί στο 22’ και ο Βιτίνια έκανε το 2-0 στο 52’ για την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Ο Μπόρχες έβαλε την Τοντέλα στο ματς (73'), όμως ο Ταρεμί με τη σέντρα έκανε το 3-1 διώχνοντας τις όποιες αμφιβολίες.

Η Πόρτο έφτασε τα 18 κύπελλα και ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο την σεζόν. Αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή στην ιστορία της Τοντέλα σε τελικό Κυπέλλου Πορτογαλίας, χωρίς πάντως να την χαρεί καθώς στο πρωτάθλημα δεν μπόρεσε να αποφύγει τον υποβιβασμό στην δεύτερη κατηγορία. Η Πόρτο κυριάρχησε στις δύο σημαντικότερες διοργανώσεις εντός συνόρων, χάνοντας μόνο το Λιγκ Καπ το οποίο κατέκτησε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Ευνοημένη από το αποτέλεσμα του τελικού ήταν η Γκιμαράες, που τελικά πήρε ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω της έκτης θέσης στο πρωτάθλημα.