Επέστρεψε στην Τσβάιτε Λίγκα η Καϊζερσλάουτερν (vid)

Τρίτη, 24 Μαΐου 2022 - 23:41

Οι ιστορικοί “κόκκινοι διάβολοι”.. στάθηκαν στο ύψος τους στον δεύτερο τελικό παραμονής/ανόδου στην Β’ Γερμανίας, επικράτησαν 2-0 στην έδρα της Ντιναμό Δρέσδης (0-0 το πρώτο ματς) και.. ξεγλίστρησαν από τα “αλώνια” της τρίτης κατηγορίας όπου αγωνίστηκε την τελευταία τριετία.

2.57 3 2.55 1.52 2.22 1.16 4 1.85 1.75 1.42 1.28 1.41

Στο πρώτο ματς στο Φριτς Βάλτερ Στάντιον οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με το στείρο 0-0, ωστόσο στη ρεβάνς του μπαράζ παραμονής/ανόδου στην δεύτερη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος, η Λάουτερν ήταν καλύτερη. Ο Χάμσλικ στο 60' άνοιξε τον δρόμο προς την μεγάλη επιστροφή, με τον Χέρτσερ στο 90'+2 να διαμορφώνει το τελικό 0-2.

Οι οπαδοί της Ντιναμό διέκοψαν για λίγα λεπτά τον αγώνα, πετώντας δεκάδες καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ το τέλος του ματς ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος με τους συμπαίκτες του έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο ξεσπώντας σε κλάματα για τον υποβιβασμό της ομάδας τους. Ο πρώην μεσοεπιθετικός της Ξάνθης και του Παναθηναϊκού, μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 85' για την ισοφάριση (ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε εντυπωσιακά).