Η Ομόνοια Κυπελλούχος στην Κύπρο [vids]

Τετάρτη, 25 Μαΐου 2022 - 22:59

Με πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Φαμπιάνο που έπιασε δύο, το «τριφύλλι» νίκησε 5-4 τον Εθνικό Άχνας και κατέκτησε τον δεύτερο, τη τάξει, τίτλο στη Μεγαλόνησο.

Δέκα χρόνια μετά το τελευταίο της Κύπελλο, η Ομόνοια πανηγύρισε την κατάκτηση του φετινού. Σε έναν συναρπαστικό τελικό, επικράτησε 5-4 του Εθνικού Άχνας στο «ΓΣΠ» και αναδείχθηκε για 15η φορά στην ιστορία της, Κυπελλούχος Κύπρου. Ένα τρόπαιο που ήρθε δίκαια, καθώς το «τριφύλλι» αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 5ο λεπτό, μετά την αποβολή του Σέχου με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Άντεξε ως το τέλος της παράτασης

Η Ομόνοια αγωνίστηκε για 115 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα. Αλλά οι παίκτες της είχαν μεγάλη δίψα και θέληση, για να φτάσουν στον τίτλο. Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές του στην κανονική διάρκεια και το έξτρα ημίωρο της παράτασης. Αλλά κανείς δεν κατάφερε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα. Από τη μία ο Φαμπιάνο, από την άλλη ο Χριστοδούλου επενέβησαν όποτε χρειάστηκε. Κυρίως, όμως, οι παίκτες και των δύο ομάδων δεν σημάδεψαν σωστά. Με αποτέλεσμα τα 90 και τα 120 λεπτά, αντίστοιχα, να λήξουν χωρίς σκορ (0-0).

Πρωταγωνιστής ο Φαμπιάνο

Μία ακόμα φορά που ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ της Ομόνοιας κάνει τη διαφορά σε διαδικασία των πέναλτι. Είχε γίνει άλλες δύο φορές στο παρελθόν, σε ματς των προκριματικών του Europa League κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και στο Conference League κόντρα στη Φλόρα Ταλίν. Το ίδιο και στο Σούπερ Καπ της Κύπρου, κόντρα στην Ανόρθωση. Το έκανε και στον αποψινό τελικό με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας, με δύο αποκρούσεις!