Το Κύπελλο Δανίας στην Μίντιλαντ [vid]

Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022 - 00:51

Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, νίκησε 4-3 την Οντένσε και για 3η φορά στην ιστορία αναδείχθηκε Κυπελλούχος.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» κρίθηκε ο τίτλος του Κυπέλλου στη Δανία. Ο τελικός ανάμεσα στην Μίντιλαντ και την Οντένσε δεν είχε γκολ στα 120 λεπτά -κανονική διάρκεια και ημίωρη παράταση. Έτσι χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η Μίντιλαντ ήταν πιο ψύχραιμη, επικράτησε 4-3 και κατέκτησε τον τίτλο. Το τρίτο Κύπελλο στην ιστορία της και δεύτερο διαδοχικό.

Αμφίρροπο ματς

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας. Αλλά καμία δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Οι άμυνες και οι δύο γκολκίπερ είχαν τον πρώτο λόγο. Ανάλογο το σκηνικό και στην ημίωρη παράτασης. Γκολ δεν υπήρχε, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβληθεί και χρειάστηκε να… επιστρατεύσουν τη διαδικασία των πέναλτι για να βρεθεί ο Κυπελλούχος.

«Μάχη» και στα πέναλτι

Το ίδιο έγινε και στη «ρώσικη ρουλέτα». Ο νικητής στον τελικό του Κυπέλλου Δανίας δεν κρίθηκε εύκολα. Οι δύο ομάδες ευστόχησαν στο πρώτο πέναλτι, αλλά αστόχησαν στο δεύτερο. Στη συνέχεια, ευστόχησαν στο τρίτο και το τέταρτο. Η Οντένσε αστόχησε στο πέμπτο πέναλτι, όχι όμως και η Μίντιλαντ. Ο Εβάντερ σημάδεψε σωστά από την «άσπρη βούλα», διαμόρφωσε το 4-3 και χάρισε τον τίτλο της Κυπελλούχου Δανίας στην ομάδα του.