Κυπελλούχος Αζερμπαϊτζάν η Καραμπάγκ (vid)

Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022 - 21:57

Η Καραμπάγκ υπέταξε στα πέναλτι την Ζίρα (1-1 στα 120 λεπτά) και κατέκτησε για ένατη φορά το κύπελλο Αζερμπαϊτζάν, οι οκτώ από το 2014 και έπειτα!

6.5 3.7 1.42 1.64 1.97 1.2 3.5 2.25 1.48 2.37 1.16 1.03

Στον τελικό που διεξήχθη σε ουδέτερη έδρα (της Γκαμπάλα), η Καραμπάγκ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 17’ με το γκολ του Κεϊτα, κατάφερε όμως να ισοφαρίσει στο 69’ με τον Ζούμπιρ. Το 1-1 δεν άλλαξε ούτε στην παράταση, ενώ στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι οι παίκτες του Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ φάνηκαν πιο ψύχραιμοι.

Σημειώνεται ότι στους ηττημένους της Ζίρα αγωνίζεται ο πρώην αμυντικός του Παναιτωλικού, Δημήτρης Χαντάκιας, βασικός και αναντικατάστατος στο κέντρο της άμυνας.