Υποβιβάστηκε η Σεντ Ετιέν-Ντου από τους οπαδούς της! (vids)

Κυριακή, 29 Μαΐου 2022 - 23:00

Μετά από την δραματική ρεβάνς με την Οσέρ (1-1 στα 120 λεπτά, 4-5 πέναλτι), οι “στεφανουά” παίρνουν τον δρόμο για την δεύτερη κατηγορία.. Για πρώτη φορά μετά το 2004!

Οι οπαδοί τους δεν άντεξαν αυτή την εξέλιξη, έριξαν δεκάδες καπνογόνα και έκαναν εισβολή στον αγωνιστικό χώρο προκαλώντας μεγάλη αναστάτωση. Mε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να τρέχουν πανικόβλητοι στη φυσούνα.

Οι δύο ομάδες είχαν αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς μετά τον πρώτο αγώνα μπαράζ παραμονής/ανόδου στην Α’ Γαλλίας, με την Οσέρ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Σακχί (61’) παγώνοντας το “Ζοφρουά Γκισάρ”. Η Σεντ Ετιέν απάντησε με τον Κριβέλι στο 76’ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, το 1-1 δεν άλλαξε ούτε εκεί για να ακολουθήσει η ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι κάνοντας το 5/5, για τους γηπεδούχους είχε αστοχήσει από την πρώτη εκτέλεση ο Μπουντεμπούζ κι έτσι η Οσέρ πανηγύρισε την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια μετά από δέκα χρόνια!