Η Μπασκόνια «επιβίωσε» στη σειρά των μπρέικ [vids]

Τρίτη, 31 Μαΐου 2022 - 00:44

Οι Βάσκοι με κορυφαίο τον Γουέιντ Μπάλντγουιν νίκησαν 76-59 στη «Λα Φοντέτα» την Βαλένθια και πέρασαν στα ημιτελικά της Liga Endesa.

Τί ματς ήταν αυτό; Μια ακόμα ματσάρα ανάμεσα στην Βαλένθια και την Μπασκόνια. Με την ίδια… κατάληξη. Ο φιλοξενούμενος πανηγύρισε στο τέλος. Μόνο που σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα ματς της σειράς που το «διπλό» για Μπασκόνια και Βαλένθια ισοδυναμούσε απλά με μία νίκη, αυτή τη φορά η αξία είναι μεγάλη. Διότι ήταν το εισιτήριο για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Liga Endesa.

Συγκλονιστικό φινάλε

Η Μπασκόνια βασίστηκε στο δίδυμο των Μπάλντγουιν και Φοντέκιο. Ο Αμερικανός πέτυχε 19 πόντους (σ.σ.: είχε και 6 ασίστ) και είχε 28 στο σύστημα αξιολόγησης. Από την άλλη πλευρά, ο Φοντέκιο με τους 16 πόντους του έδωσε πολλές λύσεις σε καίρια σημεία της αναμέτρησης. Σε ό,τι αφορά τη Βαλένθια, «πλήρωσε» το τραγικό 13% στα τρίποντα (3/23). Κι όλα αυτά σε ένα ματς που άρχισε με τις «νυχτερίδες» να προηγούνται 20-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο 16' ήταν πάντα μπροστά με +11 (32-21). Ο τραυματισμός του Χέρμανσον άλλαξε τις ισορροπίες. Η Μπασκόνια αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο, μειώνοντας σε 37-34.

Άμυνα για Όσκαρ

Η 3η περίοδος ήταν ανοικτή. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους διαστήματα. Καμία δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της. Με την διαφορά να μειώνεται στον πόντο (54-53). Το φινάλε ήταν συναρπαστικό. Η Βαλένθια μπλόκαρε εντελώς. Δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με βολές. Ο Μπάντγουιν ήταν κομβικός, ο Φοντέκιο πέτυχε μεγάλα καλάθια. Με επί μέρους 23-5, η Μπασκόνια έκανε τεράστια ανατροπή, επικράτησε 76-59 και πέρασε στα ημιτελικά της Liga Endesa. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης, με μειονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 37-32, 54-53, 59-76.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.