Σούπερ Αυστρία - «Διπλά» για Σλοβακία και Μολδαβία [vids]

Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2022 - 23:57

Εξαιρετική εμφάνιση των Αυστριακών στο ντεμπούτο του Ράνγκλιφ και νίκη 3-0 στην Κροατία. Εκτός έδρας τρίποντα για Σλοβάκους και Μολδαβούς.

Μια νέα εποχή ξεκίνησε για την εθνική ομάδα της Αυστρίας. Με τον Ραλφ Ράνγκλιφ πλέον στον πάγκο της. Ο πρώην προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε ιδανική πρεμιέρα. Απίθανη εμφάνιση και νίκη 3-0 κόντρα στους Κροάτες, στο Όσιγιεκ. Οι Αυστριακοί δεν χρειάστηκαν ούτε μια ώρα για να βάλουν τρία γκολ και να φτάσουν σε μια επιβλητική επικράτηση. Ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το δρόμο για το μεγάλο «διπλό» στο 41'. Εν συνεχεία, μέσα σε τρία λεπτά άλλα δύο γκολ. Στο 54' ο Γκρέγκοριτς ανέβασε το σκορ στο 0-2, για να έρθει ο Σάμπιτσερ στο 57' και να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

«Καθάρισαν» οι Σλοβάκοι

Η Λευκορωσία δεν έδωσε εντός συνόρων το ματς με την Σλοβακία. Θυμίζουμε πώς η UEFA έχει επιβάλλει κυρώσεις και στην συγκεκριμένη χώρα λόγω της εμπλοκής της, στην εισβολή των Ρώσων στην Ουκρανία. Έτσι, η αναμέτρηση διεξήχθη επί σερβικού εδάφους. Στο Νόβι Σαντ. Με τους Σλοβάκους να παίρνουν το τρίποντο. Όπως αποδείχθηκε τελικά, ένα γκολ ήταν αρκετό. Με σκορ 1-0 νίκησαν τους Λευκορώσους. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Σούσλοφ, στο 61'.

Οι Μολδαβοί το «τρίποντο»

Η αναμέτρηση του Βαντούζ είχε νικητή. Μάλιστα, η ομάδα που επικράτησε το έκανε με άνεση. Καθαρό «τρίποντο» για τους Μολδαβούς με 2-0 κόντρα στο Λιχτενστάιν. Ο Νικολαέσκου με πέναλτι, μόλις στο 5', άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-1). Ένα σκορ που έμεινε ως τις καθυστερήσεις. Εκεί, ο Μπόλοχαν πέτυχε και το δεύτερο γκολ των Μολδαβών στο 90'+2 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.