Nations League: Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Ιταλίας-Γερμανίας (vid)

Σάββατο, 4 Ιουνίου 2022 - 23:45

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία και η Γερμανία έμειναν στο 1-1 στην Μπολόνια, στην 1η αγωνιστική του τρίτου όμιλου της A' κατηγορίας, έτσι στην κορυφή του βρίσκεται η Ουγγαρία που νωρίτερα έκανε την έκπληξη σε βάρος της Αγγλίας.

Στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» διεξήχθη το ντέρμπι των κορυφαίων ευρωπαϊκών Εθνικών ομάδων, η "σκουάντρα ατζούρα" παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές και νεαρούς ποδοσφαιριστές (Φρατέζι, Σκαμάκα, Γκνόντο, Πομπέγκα, Κανσελιέρι, Ρίτσι) ύστερα από την βαριά ήττα της στο Finalissima από την Αργεντινή (3-0).

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές τελικές, όχι όμως γκολ. Οι Ιταλοί είχαν να αντιπαραθέσουν ένα δοκάρι με σουτ του Τζιανλούκα Σκαμάκα έξω από την περιοχή. Η Ιταλία πήρε προβάδισμα στο 70' με τον Πελεγκρίνι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ, όμως τρία λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση των Γερμανών με τον Τζόσουα Κίμιχ. Στα τελευταία λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με τους παίκτες του Χάνσι Φλικ να φτάνουν πιο κοντά στο νικητήριο γκολ αλλά να μην το βρίσκουν.

League A- 3ος όμιλος

Ουγγαρία - Αγγλία 1-0 (66’ πέν. Σομποσλάι)

Ιταλία - Γερμανία 1-1 (70’ Πελεγκρίνι – 73’ Κίμιχ)

League B - 1ος όμιλος

Αρμενία - Ιρλανδία 1-0 (74’ Σπερτσιάν)

League B - 3ος όμιλος

Φινλανδία - Βοσνία 1-0 (45+1’ πέν Πούκι)

Μαυροβούνιο - Ρουμανία 2-0 (66’ Μουγκόσα, 87’ Βούκσεβιτς)

League C- 1ος όμιλος

Λιθουανία - Λουξεμβούργο 0-2 (45’, 78’ Σινάνι)

Τουρκία - Νησιά Φερόε 4-0 (37’ Ουντέρ, 47’ Ντερβίσογλου, 82’ Ντουρσούν, 85’ Ντεμιράλ)