Η Χιρόνα απέκλεισε την Εϊμπάρ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό ανόδου!

Κυριακή, 5 Ιουνίου 2022 - 22:58

Η καταλανική ομάδα κέρδισε 0-2 στην Ιπουρούα και κρατά ζωντανό το όνειρο της ανόδου

Η Εϊμπάρ δεν θα είναι στην First Division την επόμενη σεζόν . Για δεύτερη συνεχόμενη Κυριακή, η ομάδα δέχτηκε άλλη μια ψυχρολουσία αφού ηττήθηκε από την ομάδα της Χιρόνα με 0-2 και έμεινε εκτός τελικού ανόδου.

Η Χιρόνα θα είναι στον τελικό. Με ένα γκολ του Μπόρχα Γκαρθία στα 49 δευτερόλεπτα του αγώνα και άλλο ένα του Στοάνι 42 δευτερόλεπτα στην παράταση , οι Καταλανοί απέκλεισαν την Εϊμπάρ , η οποία έχασε τη δεύτερη ευκαιρία.

Η ομάδα του Γκάιζκα Γκαριτάνο δέχτηκε το πρώτο πλήγμα στο ξεκίνημα του αγώνα λόγω ενός υπέροχου γκολ του Μπόρχα Γκαρθία που ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Μετά από αυτό το γκολ, η βασκική ομάδα ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της, αλλά δεν είχε επιτυχία στο να πετύχει ένα γκολ που θα εμπόδιζε την παράταση.

Η Χιρόνα ήξερε πώς να επιβιώσει και στην παράταση, και στον έξτρα χρόνο χτύπησε πρώτη πετυχαίνοντας το 2ο της γκολ με τον Στουάνι και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των μπαράζ ανόδου. Η ομάδα του Μίχελ έχει καταφέρνει ένα μεγάλο κατόρθωμα και θα παίξει στον τελικό με αντίπαλο την ομάδα της Τενερίφης για να διεκδικήσει την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.,