Η Τουρκία διέλυσε 6-0 τη Λιθουανία, Βοσνία-Ρουμανία 1-0 [vid]

Τετάρτη, 8 Ιουνίου 2022 - 00:04

Πρώτη νίκη στην Β' Κατηγορία για την Βοσνία, 1-0 την Ρουμανία. Στην League C, η Τουρκία.. ισοπέδωσε τους Λιθουανούς με το ευρύ 6-0 ενώ το Λουξεμβούργο πέρασε με 1-0 από τα νησιά Φερόε.

Βοσνία-Ρουμανία 1-0

Στην Β’ κατηγορία, η Βοσνία υπέταξε με 1-0 την Ρουμανία πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο Nations League. Oι Βόσνιοι έπιασαν στην κορυφή του ομίλου την Φινλανδία, αφήνοντας τους Ρουμάνους χωρίς βαθμό. Το παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση λόγω έντονης βροχόπτωσης, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία και να βρίσκουν την λύση με τον Πρέβλιακ (68’).

Λιθουανία-Τουρκία 0-6

Στην League C, οι Τούρκοι πέρασαν.. αέρα από το Βίλνιους. Ο Σινίκ έκανε ντεμπούτο στη βασική ενδεκάδα και πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο πέτυχε δύο γκολ (2’, 14’). Αλλα τόσα πέτυχε ο Ντουρσούν (56’, 81’), με την ομάδα της Βαλτικής να παραδίνεται ολοκληρωτικά και τους φιλοξενούμενους να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με γκολ των Γιουνούς (89’), Ντερβίσογλου (90’).

Φερόε-Λουξεμβούργο 0-1

Το γκολ-πέναλτι του Ροντρίγκες στο 74΄ χάρισε στο Λουξεμβούργο το δεύτερο σερί «τρίποντο» στη διοργάνωση, με 1-0 επί των Νήσων Φερόε, που από το 68ο λεπτό αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γιόνσεν κι από το 81΄ με 9 (κόκκινη ο Βάτναμαρ).